Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Importi nga Greqia po vret biznesin bullgar

Foto: arkiv

Prodhuesit e pjeshkave nga rajoni i qytetit Sliven të Bullgarisë Juglindore kërcënuan me protesta efektive për shkak të çmimeve të ulëta të blerjes. Sipas tyre, importi nga Greqia po vrеt biznesin vendas, ndaj duan që shteti të vendosë që prodhimi vendas të ketë prioritet para importit kur në vend po mblidhen frutat.

Çmimi më i ulët i blerjes për momentin është 50 stotinka (25 eurocent) për kilogram pjeshkë dhe me këto çmime nuk ka se si të vazhdohet rritja e pemishteve, thonë prodhuesit. Sipas tyre, hyrja agresive e pjeshkës greke në tregun bullgar është për shkak të luftës në Ukrainë dhe humbjes së tregjeve në Rusi dhe Bjellorusi, njoftoi korrespondenti i BNR në Sliven Stojan Radev. Rumania është i vetmi vend ku Bullgaria eksporton aktualisht pjeshkë të freskëta.


Më shumë nga rubrika

Një kompani ruse nafte nxitoi të paguajë taksat në Bullgari

“Llukoill” - Burgas transferoi një taksë paradhënie prej 45 milionë euro në buxhetin e shtetit, njoftoi zëvendëskryeministri zyrtar ekonomik Hristo Aleksiev. Në mesin e dhjetorit, Bordi Mbikëqyrës i Kompanisë së Përpunimit të Naftës zhvendosi të..

botuar më 22-12-20 2.02.MD

Po rriten çmimet në nëntor, por raportohet një rënie e inflacionit vjetor

Për të dytin muaj radhazi, inflacioni vjetor po ngadalësohet. Instituti Kombëtar i Statistikave bëri të ditur se në nëntor inflacioni ka qenë 16.9 për qind. Një muaj më parë ajo kaloi 17% dhe në shtator arriti një rekord prej 18.7%. Inflacioni..

botuar më 22-12-14 1.01.MD

Krizat politike dhe energjetike janë ndër frikët e mëdha të biznesit

Vlerësimi për gjendjen e klimës së biznesit dhe të kompanive të vetë pjesëmarrësve në anketën tradicionale mes anëtarëve të Dhomës Ekonomike Bullgare për vitin е kaluar është jashtëzakonisht negativ.Për vitin 2023, qëndrimet e biznesit janë më shumë..

botuar më 22-12-12 3.10.MD