Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Do të votojmë me makinë në zgjedhjet e ardhshme

Foto: Ani Petrova

Në zgjedhjet e ardhshme parlamentare të 2 tetorit në Bullgari, votimi do të bëhet kryesisht me makineri, ndonëse disa forca politike insistuan për kthimin e fletës së votimit. Këtë e tha për BNT Veselin Todorov, drejtori i kompanisë që deri para pak kohësh siguronte votimin me makina, ndërsa tani ka angazhim për mirëmbajtjen e makinerive. Vendi ynë ka 12 837 makineri votimi, të cilat bashkë me softuerin tashmë janë në pronësi të KQZ-së.

Makineritë janë të mbrojtura mirë, nuk janë të lidhura në internet dhe nuk mund të sulmohen nga hakerët, theksoi Todorov.

Në seksionet me më pak se 300 banorë votimi bëhet me fletëvotim.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 30 shtatorin

Gjatë natës do të mbajë vranësira kryesisht në pjesën më të madhe të vendit. Do të fryjë erë e lehtë jugore. Në orët e paradites do të krijohet mjegull afatshkurtër vende-vende nëpër lugina dhe rreth pellgjeve ujore. Temperaturat minimale do..

botuar më 22-09-29 8.30.MD

Bullgaria iu bashkua Bordit të Guvernatorëve të ANEA

Bullgaria u zgjodh anëtare e Bordit të Guvernatorëve të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike për periudhën 2022-2024, njoftoi Ministria e Punëve të Jashtme. Bullgaria fitoi të drejtën e votës në organin kryesor politik që merr vendime kyçe..

botuar më 22-09-29 6.55.MD
Denica Zllateva

“Bullgargaz" shpalli tender për furnizimin me gaz me tubacione deri në fund të vitit 2023

Furnizuesi shtetëror i gazit “Bullgargaz” shpalli të mërkurën vonë në mbrëmje një tender për furnizimin me gaz natyror për periudhën nga nëntori 2022 deri në fund të vitit 2023, njofton Mediapool. Aplikimet do të pranohen për të paktën 3 milionë..

botuar më 22-09-29 6.02.MD