Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një organizatë joqeveritare kërkoi garanci se nuk do të negocijohet me “Gazprom”

Foto: BGNES

Shoqata civile BOEC dorëzoi Ministrisë së Energjetikës një kërkesë që Ministri në detyrë i Energjetikës Rosen Hristov të garantojë se nuk do të negociojë me “Gazprom” për furnizim me gaz. Sipas Georgi Georgiev nga shoqata, nuk ka garanci se edhe nëse nënshkruajmë kontratë të re me “Gazprom”, do të marrim gaz rregullisht. “Gazprom” nuk shet gaz, “Gazprom” shet varësinë”, komentoi ai. Nga Shoqata BOEC thanë gjithashtu se u është premtuar një takim me ministrin e energjetikës, por ai u fsheh. Me shirit me ngjyra, mbështetësit e organizatës shkruan simbolin e Rusisë - shkronjën “Z” - në dritaret e ministrisë. Gjatë protestës BOEC mblidhte edhe nënshkrime për shkarkimin e Presidentit Rumen Radev nga detyra.

Më shumë nga rubrika

Një luftë më efektive kundër krimit të organizuar është raportuar nga Ministria e Punëve të Brendshme

Në vitin 2022 u neutralizuan 84 grupe të organizuara kriminale, që është një rritje prej 22% krahasuar me vitin 2021. Kështu thuhet në një raport të Drejtorisë kryesore “Lufta kundër Krimit të Organizuar” të Ministrisë së Punëve të Brendshme. Është..

botuar më 23-03-16 7.12.MD

Në 244 seksione jashtë vendit votimi do të bëhet me makinë

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve prezantoi fletëvotimet me letër dhe makineri për brenda dhe jashtë vendit. Në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 2 prillit, fletëvotimi me makinë është 20 centimetra, ndërsa fletëvotimi me letër është 60 centimetra...

botuar më 23-03-16 5.47.MD
Tieri Breton

Bullgaria ka kapacitet për të rritur prodhimin dhe furnizimin me municione në BE

Bullgaria ka një kapacitet të mirë për të rritur ndjeshëm prodhimin e municioneve dhe furnizimet për klientët e saj aktual nga BE, tha komisioneri evropian për tregun e brendshëm Tieri Breton për “Politico” pas vizitës së tij në Bullgari...

botuar më 23-03-16 5.12.MD