Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria nderon kujtimin e mjekëve që kanë vdekur duke shpëtuar jetë njerëzore

Foto: BGNES

Më 15 gusht, bullgarët përkulen para vetëflijimit të të gjithë mjekëve, infermierëve, vullnetarëve dhe qytetarëve që vdiqën duke shpëtuar jetë njerëzish. Data u shpall Dita e Shpëtimit dhe si shenjë respekti për kujtimin e Dr. Stefan Çerkezovit, i cili më 15 gusht 1963 shpëtoi 47 pasagjerë nga një autobus i djegur dhe më vonë vdiq nga djegiet e veta të rënda. Sot, pikërisht në orën 12, sirenat e ambulancave të spitalit thërritën me sinjalin e tyre alarmues për të nderuar ata që vdiqën duke shpëtuar jetë njerëzish në kohë paqeje. Qindra bullgarë nderuan sakrificën e tyre me një minutë heshtje.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria do t'i japë Turqisë çdo ndihmë të kërkuar

Presidenti Rumen Radev i dërgoi një letër ngushëllimi homologut të tij turk, presidentit Rexhep Erdogan, për viktimat njerëzore dhe dëmet e shkaktuara nga tërmeti i rëndë që ra në Turqinë Jugore. “Edhe herët në mëngjes, drejtori i zjarrfikësve..

botuar më 23-02-06 12.37.MD

Bullgaria po dërgon ekipe shpëtimi në Turqi

Dy avionë “Spartan” do të fluturojnë drejt Turqisë për të transportuar ekipet bullgare të shpëtimit emergjent, njoftoi Ministria e Mbrojtjes. Bashkia Metropolitane njoftoi se po dërgon 15 persona dhe pajisje. Një tërmet me magnitudë 7.8sipas..

botuar më 23-02-06 11.01.PD

Para ofensivës ruse në Ukrainë, mund të ndërrojnë ministrin e mbrojtjes

Presidenti i Ukrainës, Vollodimir Zelenski, tha se vendi është nën “presion në fronte të ndryshme”, pasi “është shumë e vështirë në rajonin e Doneckut dhe po zhvillohen luftime të ashpra”. Sipas mediave amerikane, ushtarakët amerikanë po këshillojnë..

botuar më 23-02-06 9.27.PD