Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 18 gushtin

Temperaturat përsëri do të rriten

Foto: EPA/BGNES

Gjatë natës moti do të jetë kryesisht i kthjellët. Do të fryjë erë e dobët nga drejtimi perëndimor.

Ditën e enjte, 18 gusht, do të mbajë mot me diell, pas mesditës mbi Bullgarinë Lindore me vranësira. Vende, kryesisht në zonat verilindore do të ketë reshje shiu dhe bubullima. Do të fryjë erë mesatare nga veriu-veriperëndimi. Temperaturat e ditës do të rriten dhe maksimalet do të lëvizin ndërmjet 33° dhe 38°, në Sofje rreth 33°.

Në bregun e Detit të Zi do të mbajë mot kryesisht me diell, por pas mesditës do të zhvillohen vranësira dhe vende-vende, kryesisht në bregdetin verior, do të ketë reshje shiu dhe bubullima. Temperaturat maksimale do të jenë ndërmjet 29° dhe 34°. Temperatura e ujit të detit është 25-27°. Eksitimi i detit do të jetë 1-2 ballë.

Do të mbajë mot kryesisht me diell në zonat malore. Pas mesditës mbi pjesën lindore të malit Stara Pllanina dhe Stranxha do të zhvillohen vranësira, në disa vende do të ketë reshje shiu dhe bubullima. Do të fryjë erë mesatare nga veriu-veriperëndimi. Temperatura maksimale në 1200 metra do të jetë rreth 26°, në 2000 metra - rreth 19°.

Më shumë nga rubrika

Tomisllav Donçev

Një qeveri me GERB-SDS do të ishte e vështirë, por jo e pamundur

Në lidhje me dorëzimin e ardhshëm të mandatit të parë ekspolorues forcës së parë politike në Kuvendin Popullor, GERB-SDS, nënkryetari i GERB-it, Tomisllav Donçev, bëri të ditur se partia e tij me siguri do të paraqesë një projekt-kabinet në Kuvendin..

botuar më 22-12-02 6.13.MD
Rafineria

Propozojnë që “Llukojll Neftohim” të vihet nën kontrollin e shtetit

Po shqyrtohet mundësia e kalimit të rafinerisë “Llukjll Neftohim Burgas” nën kontrollin e shtetit. Propozimi është i lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë (DPS) dhe vjen pasi u bë e ditur se qeveria italiane mori përsipër menaxhimin e rafinerisë së..

botuar më 22-12-02 5.48.MD

Parashikimi i motit për 3 dhjetorin

Gjatë 24 orëve në vijim do të mbajë mot kryesisht i vranët. Gjatë natës do të jetë pothuajse e qetë dhe në shumë vende do të krijohet mjegull, ndërsa në disa zona të Bullgarisë Juglindore do të ketë ende reshje të dobëta shiu. Gjatë ditës moti..

botuar më 22-12-02 5.45.MD