Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi

Shtatë Liqenet e Rillës – një nga rrugët më të njohura verore në Bullgari

Shtatë Liqenet e Rillës janë ndër atraksionet më të bukura natyrore në Bullgari. Ato janë përfshirë në listën e 100 objekteve turistike kombëtare dhe gëzojnë interes të madh nga mijëra turistë bullgarë dhe të huaj. Një pjesë e rrugës turistike evropiane E 4 kalon nëpër cirkusin e Shtatë Liqeneve të Rillës.

Më shumë rreth këtij fenomeni natyror mund të lexoni KËTU.

Foto : Krasimir Martinov

Më shumë nga rubrika

Në festivalin e skulpturave të rërës në Burgas

Edhe këtë verë në parkun “Liqeni” po zhvillohet Festivali i Skulpturave të Rërës. Këtë vit tema e eventit janë personazhet e komikëve dhe filmave të preferuar. Disa nga punimet janë imazhet e serisë së filmave Harry Potter, Bukuroshja dhe Bisha dhe..

botuar më 23-07-11 2.15.MD

Për herë të parë varkat e dragoit konkurruan në liqenin Pançarevo pranë Sofjes

Tradita kineze mori jetë në kuadër të Festivalit të parë dyditor të Varkave të Dragoit në vendin tonë, i cili është pjesë e aktiviteteve të shumta në programin "Vera me kulturën kineze në Bullgari" (qershor-gusht). Gara..

botuar më 23-06-26 3.57.MD

Veliko Tërnovo nga pamja e zogut

Kryeqyteti i lashtë Veliko Tërnovo është një nga qytetet më të bukura dhe më të preferuara bullgare për turizmin kulturor. Çdo vit ai vizitohet nga një numër rekord turistësh nga vendi dhe nga e gjithë bota. Ju ofrojmë një..

botuar më 23-06-07 12.10.MD