Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Interkonektori i gazit nga Greqia lidhet me rrjetin bullgar

Foto: icgb.eu

Gazsjellësi Greqi-Bullgari është lidhur me sukses me rrjetin kombëtar dhe tranzit bullgar të transmetimit të gazit. Lidhja e infrastrukturës së dy operatorëve të pavarur të transmetimit për Bullgarinë - ICGB dhe "Bulgartransgaz" është kryer në datën 16-17 gusht në afërsi të Stara Zagorës. Interkonektori tashmë është lidhur me sukses me operatorët fqinjë në të dy vendet, kështu që transmetimi fizik i gazit përmes objektit është i siguruar teknikisht. Pritet testimi i detyrueshëm të lidhjes me rrjetin Bulgartransgaz.

Më shumë nga rubrika

Pas një persekutimi u kap një grup i ri emigrantësh, trafikantët janë ukrainas

Një grup prej 23 migrantësh të paligjshëm, shtetas të Sirisë dhe Irakut, u ndaluan nga autoritetet ligj-zbatuese në zonën e fshatit Rakitnica pranë qytetit Stara Zagora. Emigrantët u transportuan në një furgon me regjistrim polak, trafikantët janë..

botuar më 22-11-25 5.16.MD

Shtëpia e re e Qendrës Kulturore dhe Informative të Bullgarisë u hap në Shkup

Shtëpia e re e Qendrës Kulturore dhe Informative të Bullgarisë u hap zyrtarisht sot në Shkup në rrugën “Nikolla Vapcarov” nr.6, njoftoi BGNES. Deri më tani qendra ishte e vendosur në Ambasadën bullgare në kryeqytetin maqedonas. Në mesin e të ftuarve të..

botuar më 22-11-25 4.17.MD

1/3 e viktimave të dhunës në familje nga frika heqin dorë nga procese

Me protesta në Sofje dhe Plovdiv, organizata të ndryshme po shënojnë 25 Nëntorin, të shpallur Ditë Ndërkombëtare kundër Dhunës ndaj Grave. Statistikat jozyrtare tregojnë se më shumë se 20 vrasje të grave u kryen këtë vit si pasojë e dhunës në familje...

botuar më 22-11-25 3.56.MD