Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Interkonektori i gazit nga Greqia lidhet me rrjetin bullgar

Foto: icgb.eu

Gazsjellësi Greqi-Bullgari është lidhur me sukses me rrjetin kombëtar dhe tranzit bullgar të transmetimit të gazit. Lidhja e infrastrukturës së dy operatorëve të pavarur të transmetimit për Bullgarinë - ICGB dhe "Bulgartransgaz" është kryer në datën 16-17 gusht në afërsi të Stara Zagorës. Interkonektori tashmë është lidhur me sukses me operatorët fqinjë në të dy vendet, kështu që transmetimi fizik i gazit përmes objektit është i siguruar teknikisht. Pritet testimi i detyrueshëm të lidhjes me rrjetin Bulgartransgaz.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 26 janarin 2023

Të enjten do të mbajë mot i vranët me reshje bore, kryesisht në Bullgarinë Jugperëndimore. Në verilindje do të ketë reshje shiu. Temperaturat minimale do të jenë nga minus 3 deri në 2°, në kryeqytet minus 2°. Në qafat malore mund të ketë ngrica...

botuar më 23-01-25 8.25.MD

Kryetari i Kuvendit Popullor Vezhdi Rashidov u prit nga Papa Françesku

Kryetari Kuvendit Popullor Vezhdi Rashidov u prit në një takim personal nga Shenjtëria e Tij Papa Françesku në Vatikan. Takimi u zhvillua në kuadër të predikimit të posaçëm të Papës me rastin e ditës së fundit të javës së unitetit të krishterë...

botuar më 23-01-25 6.00.MD

“Lukoil” pretendon se nuk ka dërguar karburant në Ukrainë nga Bullgaria

Kompania ruse e naftës "Lukoil" hedh poshtë akuzat për furnizim me karburant në Ukrainë nga rafineria e saj në Bullgari ose përmes kanaleve të tjera dhe nuk përjashton mundësinë e paraqitjes në gjykatë, raporton TASS, cituar nga BTA. “Në..

botuar më 23-01-25 2.19.MD