Programi i ditës
Размер на шрифта
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gjendja e dy fëmijëve nga Serbia të lënduar në aksidentin në autostradën“Trakia” është stabile

Foto: Ministria e Shëndetësisë

Gjendja e dy fëmijëve serbë që mbetën të plagosur në aksidentin në autostradën “Trakia” dhe u trajtuan më pas në spitalin e urgjencës “Pirogov” në Sofje, tani është stabile dhe parashikimet për ta janë të mira, thuhet në njoftimin zyrtar të Ministrisë së Shëndetësisë.

Pasi u kryen të gjitha ndërhyrjet e nevojshme mjekësore në “Pirogov”, përfshirë dhe disa operacione, gjendja e fëmijëve u stabilizua, gjë që mundëson transportimin e tyre në Serbi me helikopterë.

Më shumë nga rubrika

E majta dhe “Bullgaria Demokratike” nuk do të mbështesin mandatin e GERB-SDS

Në kërkim të mbështetjes për formimin e qeverisë me mandatin e parë, kandidati për kryeministër nga GERB-SDS, Prof. Nikollaj Gabrovski, zhvilloi takimet e para me “Bullgarinë Demokratike” dhe BSP. Para dy formacioneve, ai deklaroi se e ka pranuar..

botuar më 22-12-08 2.53.MD

Lidhin pagën minimale me pagën mesatare

Shumica në parlament pranoi në lexim të parë që paga minimale të jetë jo më pak se 50 për qind e pagës mesatare bruto për vendin për periudhën 12 mujore para përcaktimit. Aktualisht, kjo do të thotë një shumë minimale prej 850 leva (425 euro)...

botuar më 22-12-08 12.21.MD

Komisioni i Mbrojtjes diskuton listën e armëve për Ukrainën

Në një mbledhje të mbyllur në Kuvendin Popullor, Komisioni i Mbrojtjes do të diskutojë vendimin për dërgimin e ndihmës ushtarake në Ukrainë. Lista e ndihmave ushtarake është konfidenciale, por pak ditë më parë ministri i ekonomisë dhe industrisë..

botuar më 22-12-08 10.27.PD