Programi i ditës
Размер на шрифта
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 19 gushtin

Na presin akoma ditë të ngrohta dhe me diell

Foto: ЕPA/BGNES

Gjatë natës moti do të jetë i kthjellët dhe pothuajse i qetë. Nesër do të mbajë mot me diell në vend. Pas mesditës, mbi Bullgarinë Lindore do të ketë rritje të përkohshme të vranësirave, por nuk do të ketë reshje. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi verilindor. Moti do të jetë i nxehtë, me temperatura maksimale ndërmjet 34° dhe 39°, në Sofje - rreth 34°.

Pas mesditës në bregdetin e Detit të Zi do të zhvillohen vranësira dhe në disa vende, kryesisht në bregdetin verior, do të ketë reshje shiu dhe bubullima. Para mesditës do të fryjë erë e lehtë nga veriu, ndërsa pas mesditës do të fryjë erë. Temperaturatmaksimale do të lëvizin nga 29 deri në 34 gradë. Temperatura e ujit të detit është 25°-27°. Eksitimi i detit do të jetë 1-2 ballë.

Në zonat malore pas mesditës mbi pjesën lindore të malit Stara Pllanina dhe Stranxha do të zhvillohen vranësira dhe në disa vende do të ketë reshje shiu dhe bubullima. Do të fryjë erë mesatare nga veriu-veriperëndimi. Temperatura maksimale në 1200 metra do të jetë rreth 26°, në 2000 metra rreth 19°.

Më shumë nga rubrika

Illhan Kjuçuk

Një eurodeputet bullgar paralajmëroi për ndarjen e Bullgarisë nga Rumania gjatë pranimit në Shengen

Bllokimi i Bullgarisë për Shengen po bëhet një problem i madh për elitën politike bullgare. Para BNR-së eurodeputeti nga “Rinovo Evropën” Illhan Kjuçuk paralajmëroi se do të ketë presion në rritje për ndarjen e Bullgarisë nga Rumania dhe kjo ndoshta..

botuar më 22-12-09 12.39.MD
Dimitër Stojanov

Ndihma ushtarake për Ukrainën nuk përfshin C300 dhe aeroplanë

Ndihma që vendi ynë i jep Ukrainës është plotësisht në përputhje me prioritetet e Ukrainës. Ministri i mbrojtjes Dimitër Stojanov në një intervistë për “Nova TV” theksoi se Bullgaria nuk dërgon as C-300, as avionë MiG-29, as Su-25. Sipas Stojanov,..

botuar më 22-12-09 12.22.MD

Nevojitet një fushatë sqaruese për hyrjen tonë në Eurozonë

Në hapjen e konferencës “Bullgaria në Eurozonë”, nënpresidentja Ilijana Jotova bëri thirrje për një fushatë shpjeguese për t’iu përgjigjur pyetjeve dhe frikës së njerëzve për efektet e vënies së euros në qarkullim në Bullgari. Sipas saj, mungesa e..

botuar më 22-12-09 12.09.MD