Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Propozojnë që patriarku i parë bullgar të shpallet shenjtor

Rrënojat e Bazilikës Patriarkale të Drësterit (Silistra e sotme) në brigjet e Danubit
Foto: ilovebulgaria.eu

Mitropolia e Dorostolit i propozoi Sinodit të Shenjtë që Patriarku i Parë bullgar Damjan të shpallet shenjtor, njoftoi Mitropoliti Jakov.

Pas vdekjes së Mbretit Simeon, gjatë sundimit të pasardhësit të tij Mbretit Pjetri në 927 u arrit paqja me Bizantin . Më pas Kryepeshkopata bullgare u ngrit në gradën e patrikanës. Patriark i parë u shugurua Damjani, selia e të cilit ishte Dorostoll ose qyteti i sotëm Silistra. Besohet se një varr i gjetur vite më parë në një nga bazilikat e Silistrës është ai i Patriarkut Damjan.

Sot, rrënojat e Kishës së Katedrales dhe Pallatit Patriarkal janë në ajër të hapur me akses të lirë për t’u vizituar, por vetë varri është i mbuluar për qëllime konservimi.


Më shumë nga rubrika

Shpella e Madhe me afresket pranë manastirit

Lulëzimi dhe shkatërrimi shënojnë të kaluarën mijëvjeçare të manastirit “Shën Ivan Kasinec”

Shën Ivan Rillski jetonte në shekullin e X. Edhe më sot ai konsiderohet mbrojtësi qiellor i bullgarëve. Prandaj aty ku shenjtori ndalej për të kreshmuar dhe për të lutur, ndërtoheshin shenjtërore dhe kisha për nder të tij. Të shpërndarë në skaje të..

botuar më 22-11-13 2.05.MD

“Kur djali bëhet burrë...”: Ushtria në kohët e socializmit

Deri në fund të muajit në Muzeun Etnografik Rajonal në Plovdiv do të paraqitet një koleksion interesant i etnologut Dr. Ilija Vëlev. Ekspozita “Kur djali bëhet burrë... Ushtria gjatë “atyre” 45 viteve” është rezultat i kërkimit të tij afatgjatë në..

botuar më 22-11-12 1.25.MD

Ikona e Shën Minait në Manastirin e Obradovskit ndihmon të gjithë ata që kërkojnë mbështetjen e tij si ndërmjetësi më i afërt me Zotin

Në periferi të Sofjes, rreth 7 km në verilindje të qytetit, ku lumenjtë Vlladajska dhe Perllovska takohen përpara se të derdhen në Iskër, ndodhet Manastiri i Obradovskit. Ai është ndër manastiret më të vjetra të njohura rreth kryeqytetit të sotëm..

botuar më 22-11-11 10.57.PD