Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Propozojnë që patriarku i parë bullgar të shpallet shenjtor

Rrënojat e Bazilikës Patriarkale të Drësterit (Silistra e sotme) në brigjet e Danubit
Foto: ilovebulgaria.eu

Mitropolia e Dorostolit i propozoi Sinodit të Shenjtë që Patriarku i Parë bullgar Damjan të shpallet shenjtor, njoftoi Mitropoliti Jakov.

Pas vdekjes së Mbretit Simeon, gjatë sundimit të pasardhësit të tij Mbretit Pjetri në 927 u arrit paqja me Bizantin . Më pas Kryepeshkopata bullgare u ngrit në gradën e patrikanës. Patriark i parë u shugurua Damjani, selia e të cilit ishte Dorostoll ose qyteti i sotëm Silistra. Besohet se një varr i gjetur vite më parë në një nga bazilikat e Silistrës është ai i Patriarkut Damjan.

Sot, rrënojat e Kishës së Katedrales dhe Pallatit Patriarkal janë në ajër të hapur me akses të lirë për t’u vizituar, por vetë varri është i mbuluar për qëllime konservimi.


Më shumë nga rubrika

Dita e Bekimit të Ujit dhe simbolet e pagëzimit

Çdo vit, në prag të Theofanisë (më 5 dhe 6 janar), në të gjitha kishat dhe manastiret aktive të Kishës Ortodokse Bullgare, zhvillohet rituali i “Bekimit të Ujit”. Sakramenti, nëpërmjet të cilit lutemi për bekimin e Zotit mbi ujin dhe pastrimi dhe..

botuar më 23-01-06 5.05.PD

Armë anijesh të shekullit të 18-të u tërhoqën nga fundi i Detit të Zi

Dy topa anijesh hekuri dhe dhjetëra municione të vjetra mbi 200 vjeçare u nxorën në ditët e fundit të vitit 2022 nga fundi i Detit të Zi Verior Bullgar nga një ekip i Qendrës për Arkeologjinë Nënujore, i drejtuar nga drejtori Dr. Najden Prahov...

botuar më 23-01-05 7.15.PD

145 vjet nga çlirimi i Sofjes

Kryeqyteti feston sot 145 vjetorin e Çlirimit nga sundimi osman. Më 4 janar 1878, pas një sërë betejash në kuadër të Luftës Ruso-Turke (1877-1878), njësitë ushtarake ruse nën komandën e Gjen. Josif Gurko hynë si fitimtarë në qytet, tregon Muzeu..

botuar më 23-01-04 6.05.PD