Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Propozojnë që patriarku i parë bullgar të shpallet shenjtor

Rrënojat e Bazilikës Patriarkale të Drësterit (Silistra e sotme) në brigjet e Danubit
Foto: ilovebulgaria.eu

Mitropolia e Dorostolit i propozoi Sinodit të Shenjtë që Patriarku i Parë bullgar Damjan të shpallet shenjtor, njoftoi Mitropoliti Jakov.

Pas vdekjes së Mbretit Simeon, gjatë sundimit të pasardhësit të tij Mbretit Pjetri në 927 u arrit paqja me Bizantin . Më pas Kryepeshkopata bullgare u ngrit në gradën e patrikanës. Patriark i parë u shugurua Damjani, selia e të cilit ishte Dorostoll ose qyteti i sotëm Silistra. Besohet se një varr i gjetur vite më parë në një nga bazilikat e Silistrës është ai i Patriarkut Damjan.

Sot, rrënojat e Kishës së Katedrales dhe Pallatit Patriarkal janë në ajër të hapur me akses të lirë për t’u vizituar, por vetë varri është i mbuluar për qëllime konservimi.


Më shumë nga rubrika

Refugjatët hebrenj nga Evropa e pushtuar nga Hitleri në rrugën e tyre përmes Mesdheut për në Palestinë

Bileta bullgare drejt shpëtimit

Vuajtja më e madhe e shekullit të 20-të ishte Lufta e Dytë Botërore. Një faqe e tmerrshme e historisë së saj është gjenocidi i miliona hebrenjve gjatë Holokaustit. Mësimet e përgjakshme të shekullit të kaluar çojnë në nënshkrimin e Konventave të..

botuar më 23-01-14 1.50.MD
Bombardimet mbi Sofjen,1944

79 vjet nga bombardimi më shkatërrues i Sofjes

Më 10 janar të vitit 1944, gjatë Luftës së Dytë Botërore, mbi Sofje u krye bombardimi më shkatërrues. Ai kryhej në mënyrë alternative gjatë ditës nga avionët amerikanë dhe natën nga avionët britanikë. Mbi 1700 bomba u hodhën në kryeqytet, qindra..

botuar më 23-01-10 6.10.PD
Gjetje arkeologjike në Ahtopoll

2022 përfundoi me një koleksion të pasur gjetjesh arkeologjike

Pavarësisht kohës së shkurtër për kërkime dhe financimit të pamjaftueshëm, sezoni arkeologjik 2022 rezultoi jashtëzakonisht i suksesshëm. Sipas informacioneve të Muzeut Historik Kombëtar, zbulimet e bëra, duke përfshirë pothuajse të gjitha..

botuar më 23-01-08 1.45.MD