Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Piktorë bullgarë “jashtë kornizës” prezantojnë veprat e tyre në Paris

Foto: Facebook / Instituti Bullgar i Kulturës, Paris

“Jashtë kornizës” titullohet ekspozita e piktorëve bullgarë të lëvizjes “Art Brut”, e cila do të hapet mbrëmjen e 16 shtatorit në galerinë e Institutit Bullgar të Kulturës në Paris. Në vitin 1945, artisti Jean Dubuffet prezantoi termin “Art Brut” për artin jashtë kulturës zyrtare, dhe sot i referohet punës së artistëve autodidakt. Në ekspozitë prezantohen mbi 70 vepra - piktura, skulptura dhe gdhendje në dru, si dhe një koleksion vizatimesh të pacientëve nga arkivi i një spitali psikiatrik. Deri më tani, Bullgaria është i vetmi vend evropian që nuk ka performuar në këtë fushë. Mungojnë informacionet për artistët tanë bashkëkohorë të artit brut, kjo është arsyeja pse ata mbeten plotësisht të panjohur në qarqet ndërkombëtare.

Pas Francës, ekspozita do të shfaqet për publikun bullgar në janar 2023, në një galeri në Sofje.


Më shumë nga rubrika

Jasen Gjuzelev

Artistët tanë me nominime për çmimin prestigjioz "Astrid Lindgren"

Tre bullgarë morën pjesë në garën për çmimin "Astrid Lindgren" në konkurrencë me 251 artistë nga 64 vende. Në mesin e të nominuarve janë disa nga emrat më të shquar të letërsisë për fëmijë dhe të rinj në botë, transmeton BTA. Të nominuarit..

botuar më 23-02-18 8.15.PD
Doroteтa Lang - Nëna emigrante, Nipomo, Kaliforni (1936), 2014

"Malkovich, Malkovich, Malkovich: Homazh për mjeshtrat e fotografisë" po viziton Sofjen

Një ekspozitë me 61 fotografi bardhë e zi edhe me ngjyra, në të cilën aktori i Hollivudit JohnMalkovich shndërrohet në imazhe emblematike të fotografisë të shekujve 20 dhe 21, është paraqiturnë Galerinë Kombëtarenë Sofje. Autori i projektit është..

botuar më 23-02-17 10.19.PD

Sillvia Stanoeva prezantoi në Romë "Ditarin e Luftës"

Një monospektakël autori, i prezantuar së fundmi në Romë, solli në qendër të vëmendjes dy gra – përfaqësuese të brezave dhe kombësive të ndryshme, historia e jetës së të cilave përjetohet edhe sot. “ Ditari i luftës” më erdhi fjalë për fjalë në..

botuar më 23-02-17 7.15.PD