Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në Vankuver do të ekspozohen 13 vepra kushtuar alfabetit bullgar

Foto: culture-mfa.bg

Ekspozita e parë në llojin e saj “Drita e shkronjave” do të hapet më 22 shtator në Vankuver, në provincën e Kolumbisë Britanike në Kanada. Data u zgjodh për shkak të festimeve me rastin e Ditës së Pavarësisë së Bullgarisë, e cila do të shënohet së bashku me komunitetin bullgar dhe autoritetet kanadeze në Vankuver.

Në qytetin kanadez do të ekspozohen 13 vepra kushtuar alfabetit bullgar me rastin e 1150 vjetorit të misionit të vëllezërve të shenjtë Kiril dhe Metodij në Moravinë e Madhe.

Ekspozita “Drita e shkronjave” tashmë u prezantua në Muzeun Historik në qytetin Niagara Fols dhe në qytetin Kitçener, provinca Ontario, me ndihmën e Ambasadës së Bullgarisë në Otava, si dhe në Bashkitë e qyteteve Niagara Fols dhe kallgari, provinca Albërta. Vetë ekspozita është nga viti 2013 – e shpallur nga UNESCO si viti i Kirilit dhe Metodijit dhe krijimit të shkrimit sllav.

Përpilues: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Filmi "Luka" në bashkëprodhim me Bullgarinë do të marrë pjesë në festivalin e filmit në Roterdam

Në janar 2023, filmi "Luka", ku ka edhe pjesëmarrje bullgare, do të konkurrojë në konkursin "Big Screen" në Festivalin e Filmit në Roterdam. Drejtoresha e bashkëprodhimit mes Belgjikës, Italisë, Holandës, Bullgarisë dhe Armenisë është Jessica Woodworth...

botuar më 22-12-31 10.15.PD

Një libër i ri tregon historinë e bullgarëve në Banat, të shpërndarë në tre shtete

Bullgarët e Besarabisë, bashkatdhetarët tanë nga Krahinat Perëndimore /rajonet kufitare juglindore të Serbisë me popullsi bullgare/ dhe Maqedonia e Veriut, si dhe komunitetet e vjetra bullgare në vendet e Evropës dhe të botës, kanë..

botuar më 22-12-27 2.10.MD

Një shkollë bullgare në Romë do të ruajë një arkiv letrar të paçmuar

Në prag të Krishtlindjeve, shkolla bullgare "Asen dhe Ilija Pejkovi" në Romë mori një dhuratë të çmuar - pjesë e arkivit me literaturë bullgare të gjuhëtarit të ndjerë Prof.Riccardo Picchio. Dhurimi për institucionin arsimor është bërë nga trashëgimtarët..

botuar më 22-12-24 7.05.PD