Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në Vankuver do të ekspozohen 13 vepra kushtuar alfabetit bullgar

Foto: culture-mfa.bg

Ekspozita e parë në llojin e saj “Drita e shkronjave” do të hapet më 22 shtator në Vankuver, në provincën e Kolumbisë Britanike në Kanada. Data u zgjodh për shkak të festimeve me rastin e Ditës së Pavarësisë së Bullgarisë, e cila do të shënohet së bashku me komunitetin bullgar dhe autoritetet kanadeze në Vankuver.

Në qytetin kanadez do të ekspozohen 13 vepra kushtuar alfabetit bullgar me rastin e 1150 vjetorit të misionit të vëllezërve të shenjtë Kiril dhe Metodij në Moravinë e Madhe.

Ekspozita “Drita e shkronjave” tashmë u prezantua në Muzeun Historik në qytetin Niagara Fols dhe në qytetin Kitçener, provinca Ontario, me ndihmën e Ambasadës së Bullgarisë në Otava, si dhe në Bashkitë e qyteteve Niagara Fols dhe kallgari, provinca Albërta. Vetë ekspozita është nga viti 2013 – e shpallur nga UNESCO si viti i Kirilit dhe Metodijit dhe krijimit të shkrimit sllav.

Përpilues: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Një ekspozitë tregon artin në kartolinat e shekullit të kaluar

Një urim për Krishtlindjet, një propozim martese apo një lajm për përfundimin e luftës... dhe e gjithë kjo e shkruar në një kartolinë pa zarf dhe pullë dhe e dërguar në një adresë. E kaluara duket se nuk është aq e largët sa mendojmë - na kujton..

botuar më 22-12-18 12.05.MD

Shfaqja e Operës së qytetit Stara Zagora në Prishtinë

Në një skenë të ndërtuar posaçërisht në Pallatin e Sporteve të Prishtinës nga ora 19:00 e datës 15 dhjetor, Opera e qytetit Stara Zagora do të debutojë me shfaqjen e parë të operës “Traviata” nga Giuseppe Verdi në kryeqytetin e Republikës së Kosovës...

botuar më 22-12-15 9.54.PD

Një ekspozitë në Muzeun Etnografik në Plovdiv prezanton traditat mijëvjeçare të artit iranian

Ngjyra magjepsëse e artit dhe zanateve iraniane do të prezantohet në Muzeun Etnografik Rajonal të Plovdivit nga 13 dhjetori. Ekspozita "Magjia e artit dhe artizanatit iranian" është me rastin e 125 vjetëve të marrëdhënieve diplomatike dhe 70..

botuar më 22-12-11 11.45.PD