Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sergej Stanishev nuk do të kandidojë për mandatin e katërt radhazi në krye të Partisë së Socialistëve Evropianë

Sergej Stanishev
Foto: BGNES

Kryetari i Partisë së Socialistëve Evropianë dhe eurodeputet bullgar Sergej Stanishev nuk do të kandidojë për mandatin e katërt radhazi në krye të partisë në kongresin e ardhshëm në Berlin. Ai e bëri të ditur këtë në një konferencë për shtyp në Sofje, duke theksuar arsyet politike për vendimin e tij. Sergej Stanishev tha se deri më tani nuk ka kërkuar mbështetje politike nga Bullgaria dhe shtoi: “Një parti nuk mund të emërojë presidentin e gjithë kësaj familjeje të madhe, por nuk mund të jesh as kryetar i Partisë së Socialistëve Evropianë nëse nuk ke pas një parti të fortë dhe të autoritetshme.” Eurodeputeti paralajmëroi se një fazë e re e rrezikshme po vjen për Evropën për shkak të varësisë ekonomike nga faktorët e jashtëm. “Nuk e kam fjalën vetëm për varësinë nga Rusia për sa i përket furnizimeve me gaz apo naftë”, sqaroi ai.


Më shumë nga rubrika

MPJ: Bullgaria mirëpret vendimin e Turqisë për Finlandën në NATO

Bullgaria mirëpret vendimin e Parlamentit turk për ratifikimin e pranimit të Finlandës në NATO. Kështu shkroi Ministria e Punëve të Jashtme (MPJ) në Twitter, transmeton BTA.Shpresojmë që Finlanda dhe Suedia së shpejti të jenë anëtarë të plotë të..

botuar më 23-03-31 5.01.MD
Miriam Garsia Ferer

KE: Tarifat për produktet e grurit ukrainas mund të kthehen

BE-ja mund të rikthejë tarifat doganore për importet e disa produkteve të grurit të Ukrainës. Këtë e bëri të ditur për BNR zëdhënësja e Komisionit Evropian Miriam Garsia Ferer. Kjo parashikon një klauzolë mbrojtëse që do të përfshihet në rregulloren..

botuar më 23-03-31 3.03.MD

Prodhuesit e grurit sërish protestojnë kundër importit të drithit ukrainas

Për të tretën ditë radhazi, prodhuesit e drithërave protestuan kundër importit të drithit të lirë ukrainas. Disa prej tyre bllokuan pikën kufitare pranë fshatit Kardam, duke hedhur një rimorkio plot me luledielli në rrugën drejt kufirit me..

botuar më 23-03-31 1.45.MD