Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

50 vjet nga rekordi i parë botëror i Bullgarisë në atletikë

Jordanka Bllagoeva
Foto: Svetosllav Cvetanov

Shënohet 50 vjetori i rekordit botëror të Jordanka Bllagoeva në kërcim së larti. Arritja e 24 shtatorit 1972 është rekordi i parë botëror për atletikën bullgare. Atëherë në Zagreb të Kroacisë, atletja jonë kërceu 194 cm, duke kaluar shiritin me një rrotull barku.

Me rastin e përvjetorit në Muzeun e Sporteve në Sofje, Bllagoeva pranoi urime nga shumë kampionë, trajnerë dhe drejtues të federatave sportive. Të gjithë ata theksuan jo vetëm sukseset e mëdha të Bllagoevës në atletikë, por edhe kontributin e saj si pioniere në aerobin sportive.

Më shumë nga rubrika

Jusjan Lin – një kineze e cila ka vendosur të studiojë jetën politike bullgare

Ajo është nga Kina dhe është 26 vjeçe, mëson shkenca politike në Birmingam të Britanisë së Madhe, me një fokus mbi demokracinë bullgare dhe jetën politike. Jusjan Lin sikurse krejtësisht i përgjigjet emrit të saj, i cili në atdheun e saj do të..

botuar më 22-08-30 7.15.PD
Sian Phillips

Sian Phillips nga Lancaster – një femër fyelltare angleze e cila iu përkushtua fyellit

Dikur në traditën bullgare nuk pranohej që gratë të luanin në instrumente muzikore, e aq më pak kur flitej për instrumentet frymore.  Por, me kalimin e kohës tabutë bien dhe në ditët tona takohen jo një e dy bullgare të talentuara, të cilat janë..

botuar më 22-08-24 3.54.MD

Zarja Vrabçeva nga Londra: Mundësia për të punuar në Bullgari është gjithmonë në mendimet e mia

Aftësi, talent dhe një dozë fat janë të mjaftueshme ndonjëherë për të realizuar ëndrrat tuaja më të çmendura. Pikërisht ato, si dhe mungesa e paragjykimeve në lidhje me origjinën, fenë apo besimet, e ndihmojnë bashkatdhetaren tonë Zarja Vrabçeva..

botuar më 22-08-18 7.15.PD