Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ata që kanë të drejtë vote janë të përafërt me numrin e popullsisë

Rosica Mateva
Foto: BGNES

Pak më shumë se 6.6 milionë qytetarë bullgarë kanë të drejta zgjedhore, pavarësisht se ku jetojnë në botë, tha për bTV Rosica Mateva, Nënkryetare dhe Zëdhënëse e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Numri i votuesve përafrohet me numrin e popullsisë së vendit nga regjistrimi zyrtar në vitin 2021. Sipas Matevës, regjistrimi është vullnetar, por nuk mund të hiqet nga listat zgjedhore një person i cili prej vitesh jeton jashtë vendit. Ajo tha se për të qetësuar opinionin se nuk ka manipulim të softuerit të makinës së votimit, do të numërohen faturat e kontrollit nga makineritë. Votimi do të bëhet me 11 013 makineri dhe ato të riparuara nuk do të përdoren për votim.


Më shumë nga rubrika

Kievi u bëri thirrje rusëve të mos birësojnë fëmijët e dëbuar nga Ukraina

Zëvendëskryeministrja ukrainase Irina Vereshçuk u bëri thirrje rusëve që të mos birësojnë fëmijët që u rrëmbyen dhe u dëbuan nga Ukraina gjatë luftës aktuale, njoftoi Reuters. Gjykata Ndërkombëtare Penale në Hagë lëshoi ​​kohët e fundit një urdhër..

botuar më 23-03-30 9.46.PD

Një bullgar u arrestua në Belgjikë me akuzën e përgatitjes së një atentati

Shtetasi bullgar Sergej R. u arrestua për tentativë atentati në Belgjikë pas dy aksioneve policore në Bruksel dhe Antverpen kundër të rinjve të radikalizuar xhihadistë, njoftuan mediat lokale, duke cituar një deklaratë nga zyra e prokurorit federal...

botuar më 23-03-30 8.55.PD
Foto: Facebook / Consulate General of Bulgaria in Toronto

Trëndafilat bullgarë do të lulëzojnë në Burnaby të Kanadasë

Trëndafilat bullgarë u mbollën në Burnaby, British Columbia, Kanada. Shumë bullgarë dhe qytetarë kanadezë iu bashkuan aktivitetit të organizuar nga Konsullata e Përgjithshme e Bullgarisë në Toronto dhe Shoqëria Bullgaro-Kanadeze në Kolumbinë..

botuar më 23-03-30 6.10.PD