Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kombëtarja bullgare e futbollit mundi Maqedoninë e Veriut në një ndeshje të Ligës së Kombeve

Foto: BGNES

Kombëtarja bullgare e futbollit mundi Maqedoninë e Veriut me rezultat 1:0 në një ndeshje të tensionuar të mbushur me skena të vrazhda dhe të shëmtuara të shkaktuara nga mikpritësit. Pas një kartoni të kuq në minutën e 14-të, maqedonasit luajtën me një njeri më pak. Golin e vetëm e shënoi Kirill Despodov në minutën e 50-të. E çuditshmja është se golashënuesi më i mirë është nga qyteti Kresna e zonës gjeografike, Maqedonisë së Pirinit. Ndeshja në stadiumin e Shkupit u luajt gjatë sjelljes skandaloze të tifozëve.

Ata e pritën me fishkëllime himnin kombëtar bullgar dhe më pas kënduan kundër lojtarëve bullgarë.

Me fitoren bullgarët u renditën në vendin e dytë në grupin e katërt “C” të Ligës së Kombeve.


Më shumë nga rubrika

Pjotr Nesterov

Pjotër Nesterov u kualifikua në çerekfinalet e turneut të tenisit në Monastir, Tunizi

Tenisti bullgar 19-vjeçar Pjotër Nesterov ka kaluar në çerekfinalen e turneut të tenisit me vlerë 15 000 dollarë në Monastir, Tunizi. Në raundin e dytë bullgari 19-vjeçar mposhti liderin në skemë Robin Bertrand nga Franca me 6:4, 3:6, 6:2...

botuar më 23-01-05 5.30.MD

Aleksandër Vezenkov është sportisti i vitit në Bullgari

Basketbollisti Aleksandër Vezenkov u shpall Sportisti i Vitit në Bullgari pasi fitoi në sondazhin tradicional midis gazetarëve sportivë në vend. Në edicionin e 65-të të renditjes prestigjioze, treshen prestigjioze e plotësojnë mundësit Kirill..

botuar më 22-12-30 6.00.MD
David Popovici

Notari rumun David Popovici është atleti Nr. 1 në Ballkan, Vezenkov është Nr. 8

Notari rumun 18-vjeçar David Popovici është fituesi i edicionit të 49-të të sondazhit të BTA "Sportisti i Ballkanit" për vitin 2022. I vetmi bullgar në top 10 - basketbollisti Aleksandër Vezenkov u rendit i teti...

botuar më 22-12-29 10.45.PD