Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kombëtarja bullgare e futbollit mundi Maqedoninë e Veriut në një ndeshje të Ligës së Kombeve

Foto: BGNES

Kombëtarja bullgare e futbollit mundi Maqedoninë e Veriut me rezultat 1:0 në një ndeshje të tensionuar të mbushur me skena të vrazhda dhe të shëmtuara të shkaktuara nga mikpritësit. Pas një kartoni të kuq në minutën e 14-të, maqedonasit luajtën me një njeri më pak. Golin e vetëm e shënoi Kirill Despodov në minutën e 50-të. E çuditshmja është se golashënuesi më i mirë është nga qyteti Kresna e zonës gjeografike, Maqedonisë së Pirinit. Ndeshja në stadiumin e Shkupit u luajt gjatë sjelljes skandaloze të tifozëve.

Ata e pritën me fishkëllime himnin kombëtar bullgar dhe më pas kënduan kundër lojtarëve bullgarë.

Me fitoren bullgarët u renditën në vendin e dytë në grupin e katërt “C” të Ligës së Kombeve.


Më shumë nga rubrika

David Popovici

Notari rumun David Popovici është atleti Nr. 1 në Ballkan, Vezenkov është Nr. 8

Notari rumun 18-vjeçar David Popovici është fituesi i edicionit të 49-të të sondazhit të BTA "Sportisti i Ballkanit" për vitin 2022. I vetmi bullgar në top 10 - basketbollisti Aleksandër Vezenkov u rendit i teti...

botuar më 22-12-29 10.45.PD
Aleksandër Vezenkov

Aleksandër Vezenkov nominohet për "Sportist të Ballkanit"

Basketbollisti i kombëtares bullgare Aleksandër Vezenkov është në Top 10 të renditjes "Sportisti i Ballkanit". Fituesi do të shpallet këtë javë. Në edicionin e 49-të të sondazhit marrin pjesë të gjitha agjencitë kombëtare të gadishullit. Me..

botuar më 22-12-26 6.18.MD

130 vjet nga lindja e mundësit legjendar bullgar Dan Kollov

Më 26 dhjetor në fshatin Sennik të komunës së qytetit Sevlievo, do të shënohet 130 vjetori i lindjes së mundësit bullgar Donço Kolev Denev, i njohur si Dan Kollov. Lule do të vendosen para monumentit të mundësit në fshat, njofton komuna. Dan..

botuar më 22-12-26 6.35.PD