Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kombëtarja bullgare e futbollit mundi Maqedoninë e Veriut në një ndeshje të Ligës së Kombeve

Foto: BGNES

Kombëtarja bullgare e futbollit mundi Maqedoninë e Veriut me rezultat 1:0 në një ndeshje të tensionuar të mbushur me skena të vrazhda dhe të shëmtuara të shkaktuara nga mikpritësit. Pas një kartoni të kuq në minutën e 14-të, maqedonasit luajtën me një njeri më pak. Golin e vetëm e shënoi Kirill Despodov në minutën e 50-të. E çuditshmja është se golashënuesi më i mirë është nga qyteti Kresna e zonës gjeografike, Maqedonisë së Pirinit. Ndeshja në stadiumin e Shkupit u luajt gjatë sjelljes skandaloze të tifozëve.

Ata e pritën me fishkëllime himnin kombëtar bullgar dhe më pas kënduan kundër lojtarëve bullgarë.

Me fitoren bullgarët u renditën në vendin e dytë në grupin e katërt “C” të Ligës së Kombeve.


Më shumë nga rubrika

Grigor Dimitrov

Tenisti më i mirë bullgar u kualifikua për çerekfinalet në Roterdam

Lojtari më i mirë bullgar në historinë e tenisit - Grigor Dimitrov u kualifikua për herë të katërt në çerekfinalen e turneut ATP 500 në Roterdam. Në po këtë turne në vitet 2013, 2017 dhe 2018 ai luajti edhe në finale. Bullgari mposhti..

botuar më 23-02-15 6.38.MD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov mundi Asllan Karacev në start në Roterdam

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov filloi me një fitore bindëse pjesëmarrjen e tij në turneun e mbyllur ATP 500 në Roterdam. Ai mundi me 6:1, 6:3 rusin Asllan Karacev pas vetëm 58 minutash lojë. Tenisti bullgar në fazën e 16-të do të..

botuar më 23-02-13 6.58.MD
Ekaterina Dafovska

Ari Olimpik Dimëror i Bullgarisë u bë një çerek shekulli

Sot shënohet 25 vjetori i arritjes më të madhe të Bullgarisë në Lojërat Olimpike Dimërore. E vetmja medalje e artë olimpike për Bullgarinë nga Lojërat Olimpike Dimërore u fitua nga Ekaterina Dafovska në biatlon në vitin 1998 në Nagano të Japonisë...

botuar më 23-02-09 2.57.MD