Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria dhe 14 vende të tjera i kërkuan KE-së për t’i vendosur një tavan çmimit të gazit natyror

Foto: Rojters

Bullgaria dhe 14 vende të tjera të BE-së i kanë kërkuar Komisionit Evropian të paraqesë masa për të vendosur një tavan mbi çmimin e gazit natyror që BE importon, jo vetëm atë nga Rusia, raportoi BNT. Të 15 vendet duan që masat të prezantohen dhe diskutohen këtë javë në takimin e ministrave të energjisë në Bruksel.

Në të njëjtën kohë, Komisioni Evropian prezantoi sot paketën e tetë të sanksioneve për Rusinë, e cila përfshin edhe një tavan për çmimin e naftës ruse.


Më shumë nga rubrika

BSP ia dha prokurorisë ministrin е punës dhe politikës sociale në detyrë

Partia Socialiste Bullgare (BSP) ka paraqitur kallëzim në prokurori kundër ministrit të punës dhe politikës sociale në detyrë Llazar Llazarov për shkak të dyshimeve për keqpërdorim të fondeve evropiane. Sipas socialistëve, paratë janë..

botuar më 23-01-26 2.52.MD

Për shkak të Ukrainës, prodhuesit e drithërave duan që BE-ja të ndërhyjë në treg

“Korridoret e solidaritetit” në mbështetje të eksportit të mallrave bujqësore nga Ukraina e kthyen Bullgarinë në një stok buferik. Drithërat përgjatë këtyre korridoreve nuk eksportohen, kjo çon në mbingopje të tregut vendas dhe ushtron presion mbi..

botuar më 23-01-26 1.05.MD
Ambasada e Bullgarisë në Shkup

Ambasadori bullgar nuk do të kthehet së shpejti në Shkup

Pas rrahjes së bullgarit maqedonas Hristijan Pendikov në Maqedoninë e Veriut, pati tronditje dhe pranime në nivele të ndryshme se ishte një krim urrejtjeje. Pas kësaj, filluan të zvarriten skenarët se Pendikov është narkoman dhe tregtar droge, se..

botuar më 23-01-26 10.47.PD