Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tetë parti do të hyjnë në Parlament, pas votimit të së dielës

Foto: arkiv

Nisur nga situata në Bullgari dhe në mbarë botën, janë të mundshme luhatje serioze për zgjedhjet e së dielës. Këtë e tregon fotoja e qëndrimeve paraelektroale pak ditë para votimit. Vlerësimet janë se rreth 2.6 milionë njerëz, rreth 39% e listës zyrtare, do të marrin pjesë në zgjedhje. Një përqindje shumë e vogël prej tyre pritet të zgjedhë "Unë nuk mbështes askënd". Të dhënat janë nga një anketë përfaqësuese kombëtare nga "Gallup International Balkan", e kryer për Radion Kombëtare Bullgare në periudhën 20-27 shtator me 1009 bullgarë të rritur përmes një interviste të drejtpërdrejtë “ballë për ballë”.

Sipas sondazhit, nëse zgjedhjet do të mbaheshin në dhjetëditëshin e fundit të shtatorit, GERB-SDS do të merrte 25.8% të votave për partitë, koalicionet apo kandidatët e pavarur, "Po e vazhdojmë ndryshimin" - 16.6%, dhe DPS dhe " Vëzrazhdane” përkatësisht 13. 2% dhe 12.8%. BSP është me 9,2% dhe “Bullgaria Demokratike” me 7,8%. Ata pasohen nga “Ka një popull të tillë” me 4,2% dhe “Ngritja bullgare” me 4%. Më poshtë renditen “Ngrihu, Bullgari” dhe VMRO, me 1.9% dhe 1.2%. Pritet që edhe formacione të tjera të shënojnë një rezultat të ngjashëm nën barrierë.

Këtë e tregon sondazhi Gallup International Balkan i kryer për Radion Kombëtare Bullgare nga data 20 deri më 27 shtator në mesin e 1009 bullgarëve të rritur.

Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Fillon ndërtimi i një termocentrali të fuqishëm me gaz në Aleksandrupolis Kryeministri grek Kiriakos Micotakis prezantoi programin e qeverisë për zhvillimin e Maqedonisë Lindore dhe Trakisë deri në vitin 2030. Plani përfshin më shumë se..

botuar më 23-01-20 3.48.MD

Sulmuan dhe rrahën sekretarin e klubit kulturor bullgar në Ohër

Sekretari i klubit kulturor bullgar “Mbreti Boris III”   në Ohër është rrahur mbrëmë dhe me nofullën e thyer është dërguar në spital, informoi Agjencia Telegrafike Bullgare (BTA). Është konstatuar se kanë qenë tre sulmues dhe janë identifikuar...

botuar më 23-01-20 11.08.PD

Sofja është për konsolidimin e mirëbesimit në kremtimin e historisë së përbashkët me Shkupin

Ministria e Punëve të Jashtme tha se politikanët dhe figurat publike nga Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut kanë një rol të përgjegjshëm në krijimin e besimit dhe fqinjësisë së mirë. Theksohet se deklaratat publike që fyen ose provokojnë palën tjetër..

botuar më 23-01-18 10.15.PD