Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vihet në shfrytëzim lidhja e gazit Greqi – Bullgari

Foto: EPA/BGNES

Më 1 tetor Presidenti Rumen Radev është mikëpritës i ceremonisë së vënies në punë zyrtare të lidhjes ndërsistemore të gazit Greqi - Bullgari. Veprimtaria mbahet në Pallatin Kombëtar të Kulturës në Sofje.

Ndërlidhja e gazit Greqi - Bullgari është e një rëndësie strategjike për Evropën Juglindore dhe ofron një mundësi për diversifikim real energjetik të furnizuesve të gazit natyror për rajonin. Interkonektori i siguron Bullgarisë akses të drejtpërdrejtë në Korridorin Jugor të Gazit dhe furnizime me gaz natyror nëpërmjet Gazsjellësit Trans-Adriatik (TAP), Gazsjellësit Trans-Anatolian (TANAP), dhe në të ardhmen e afërt edhe nga terminali i gazit të lëngshëm pranë Aleksandrupolis.

Me ftesë të presidentit bullgar në ceremoni asistojnë Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, Presidenti i Azerbajxhanit Illham Aliiev, Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski, Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiq, Kryeministri i Greqisë Kyriakos. Mitsotakis, Kryeministri i Rumanisë Nikolae Chuka dhe Kryeministri bullgar Gëllëb Donev.


Më shumë nga rubrika

Volodimir Zelenski dhe Rafael Grossi

Hungaria iu bashkua furnizimit me predha nga BE për Ukrainën

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski i tha kreut të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, Rafael Grossi, se siguria e centralit bërthamor të Zaporozhies nuk mund të garantohet derisa trupat ruse të largohen prej tij. Rusia po mban “peng”..

botuar më 23-03-28 9.42.PD

Parashikimi i motit për 28 marsin

Të martën në Bullgari do të kalojë një front i ftohtë me vranësira dhe reshje bore në verilindje. Temperaturat minimale do të jenë nga 1 deri në 6°. Në Sofje do të jetë 1°. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 5 deri në 10°, në kryeqytet deri..

botuar më 23-03-27 8.30.MD

Fermerët do të marrin ndihmë për shkak të luftës në Ukrainë

Deri në fund të vitit, fermerët bullgarë do të marrin 213 milionë leva (108.90 milionë euro) ndihmë për shkak të luftës në Ukrainë. Kjo u vendos nga Fondi Shtetëror “Bujqësia”. Ndihma shtetërore, e miratuar nga Komisioni Evropian më 24 mars, mbështet..

botuar më 23-03-27 7.39.MD