Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Komentet e para politike pas shpalljes së rezultateve të zgjedhjeve

Kostadin Kostadinov
Foto: BGNES

Kryetari i partisë "Vëzrazhdane" Kostadin Kostadinov tha për BNR se pjesëmarrja e ulët në zgjedhje është një dënim për demokracinë bullgare, sepse 2/3 e votuesve nuk janë të interesuar për të ardhmen e Bullgarisë. Një pjesë e madhe e shoqërisë bullgare bojkotoi elitën politike, beson Kostadinov, dhe theksoi se ai nuk bën dallim mes politikanëve nga partitë e tjera.

Të gjitha rezultatet janë të mirëseardhura, por është ende herët për të komentuar, tha lideri i “Ngritjes bullgare” Stefan Janev. “Detyra kryesore para të gjitha partive është të arrijmë të formojmë një shumicë që do ta nxjerrë vendin tonë nga kriza. Vijat e kuqe janë interesa kombëtare, ato mbeten dhe janë të lidhura me reformimin e BE-së”, shtoi Yanev.

Partia Socialiste Bullgare (BSP) deklaroi se do të komentojë votimin kur të shpallen rezultatet përfundimtare të votimit.

Më shumë nga rubrika

Deputetët vendosën që zona elektorale “Jashtë shtetit” mbetet

Rajoni “Jashtë shtetit” ruhet në Kodin Zgjedhor. Këtë e votuan deputetët në lexim të dytë në parlament. Propozimi për formimin e një qendre votimi jashtë vendit me të paktën 100 kërkesa u hodh poshtë, numri i vjetër prej 40 kërkesash mbetet. Nuk u..

rinovuar më 22-12-01 6.38.MD

Kalimi i grupeve të mëdha të emigrantëve është tashmë një dukuri e përditshme në vendin tonë

Pas “një tjetër gare” mbrëmë mes organeve të rendit dhe një veture me 18 emigrantë, në rrugën Ellhovo-Burgas, sërish ka viktima. Në incident ka të plagosur lehtë - një grua dhe një fëmijë, shtetas të Irakut dhe Sirisë. Shoferi gjeorgjian u ndalua dhe..

botuar më 22-12-01 3.44.MD

Në Centralin Atomik Elektrik “Kozlloduj” nuk ka shkelje të sfondit të rrezatimit

Për një incident në Centralin Atomik Elektrik “Kozlloduj”njoftuan nga centrali. “Në procesin e funksionimit të bllokut të 6-të u regjistruan indikacione për rrjedhjen e nxehtësisë në gjeneratorin e avullit. Vlerat që tejkalojnë kufijtë e sigurisë së..

botuar më 22-12-01 12.26.MD