Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 5 tetorin 2022

Moti i vjeshtës pa reshje

Foto: arkiv

Të mërkurën temperaturat minimale do të jenë nga 5 deri në 10°, në Sofje rreth 6°. Gjatë ditës do të mbajë mot me diell me vranësira të shpërndara të larta dhe me erë mesatare veriore. Temperaturat maksimale do të arrijnë nga 16 deri në 21°, në Sofje deri në 16°.

Përgjatë bregdetit të Detit të Zi do të mbajë mot kryesisht me diell. Temperaturat maksimale do të jenë 19-21°. Uji i detit është 16-20°. Lëvizja e detit do të arrijë në 2 ballë.

zonat malore do të mbajë mot me diell dhe vranësira të shpërndara të larta. Temperatura maksimale në lartësi 1200 m do të jetë 10°, në 2000 metra deri në 4°.

ditët në vijim moti nuk do të ndryshojë ndjeshëm dhe nuk do të ketë reshje.


Më shumë nga rubrika

Kievi u bëri thirrje rusëve të mos birësojnë fëmijët e dëbuar nga Ukraina

Zëvendëskryeministrja ukrainase Irina Vereshçuk u bëri thirrje rusëve që të mos birësojnë fëmijët që u rrëmbyen dhe u dëbuan nga Ukraina gjatë luftës aktuale, njoftoi Reuters. Gjykata Ndërkombëtare Penale në Hagë lëshoi ​​kohët e fundit një urdhër..

botuar më 23-03-30 9.46.PD

Një bullgar u arrestua në Belgjikë me akuzën e përgatitjes së një atentati

Shtetasi bullgar Sergej R. u arrestua për tentativë atentati në Belgjikë pas dy aksioneve policore në Bruksel dhe Antverpen kundër të rinjve të radikalizuar xhihadistë, njoftuan mediat lokale, duke cituar një deklaratë nga zyra e prokurorit federal...

botuar më 23-03-30 8.55.PD
Foto: Facebook / Consulate General of Bulgaria in Toronto

Trëndafilat bullgarë do të lulëzojnë në Burnaby të Kanadasë

Trëndafilat bullgarë u mbollën në Burnaby, British Columbia, Kanada. Shumë bullgarë dhe qytetarë kanadezë iu bashkuan aktivitetit të organizuar nga Konsullata e Përgjithshme e Bullgarisë në Toronto dhe Shoqëria Bullgaro-Kanadeze në Kolumbinë..

botuar më 23-03-30 6.10.PD