Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Aksident në Uzinën Ushtarake “Arsenall”

Foto: BGNES

Një aksident industrial në uzinën “Arsenall” në Kazanllëk shkaktoi vdekjen e një gruaje, ndërsa dy persona të tjerë të zhdukur janë në kërkim. Ky është informacioni paraprak, i konfirmuar nga drejtori i uzinës Nikollaj Ibushev. Sinjali erdhi në orën 11:07. Dëshmitarë njoftuan se ka pasur një shpërthim jashtëzakonisht të fuqishëm dhe një re e errët është përhapur në zonë, por sipas autoriteteve nuk ka asnjë rrezik për popullsinë.

Aksidenti ndodhi në punishten e 112-të të magazinimit të municioneve të uzinës 4. Sipas informacioneve fillestare viktimat janë gra, njëra prej tyre ka marrë djegie të rënda. Tri prej tyre u dërguan në spitalin lokal.


Më shumë nga rubrika

Atanas Pekanov

Qeveria teknike po punon për rinegocimin e Planit të Rimëkëmbjes

Angazhimet e Bullgarisë sipas Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë për të reduktuar emetimet e dëmshme në ajër nuk mund të përmbushen. Zëvendëskryeministri Atanas Pekanov konfirmoi se puna për rinegocimin e planit në pjesën energjetike të..

botuar më 23-02-08 6.15.MD

KQZ miratoi kushtet për video-kontroll ditën e zgjedhjeve më 2 prill

Kushtet për video incizim dhe transmetim video gjatë numërimit të rezultateve të zgjedhjeve më 2 prill tashmë u miratuan nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ). Me ndryshimet në Kodin Zgjedhor, u vendos që ditën e zgjedhjeve të ketë video-kontroll..

botuar më 23-02-08 5.12.MD

Po përgatitet një ekip i ri shpëtimtarësh për Turqinë

Për të ndihmuar rajonet e prekura nga tërmetet, një ekip i ri për kërkimin e të mbijetuarve të Drejtorisë së “Ndihmës dhe Parandalimit Emergjent” të Bashkisë Metropolitane të do të niset drejt Turqisë. Kryetarja e komunës Jordanka Fandëkova tha se për..

botuar më 23-02-08 4.27.MD