Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Aksident në Uzinën Ushtarake “Arsenall”

Foto: BGNES

Një aksident industrial në uzinën “Arsenall” në Kazanllëk shkaktoi vdekjen e një gruaje, ndërsa dy persona të tjerë të zhdukur janë në kërkim. Ky është informacioni paraprak, i konfirmuar nga drejtori i uzinës Nikollaj Ibushev. Sinjali erdhi në orën 11:07. Dëshmitarë njoftuan se ka pasur një shpërthim jashtëzakonisht të fuqishëm dhe një re e errët është përhapur në zonë, por sipas autoriteteve nuk ka asnjë rrezik për popullsinë.

Aksidenti ndodhi në punishten e 112-të të magazinimit të municioneve të uzinës 4. Sipas informacioneve fillestare viktimat janë gra, njëra prej tyre ka marrë djegie të rënda. Tri prej tyre u dërguan në spitalin lokal.


Më shumë nga rubrika

Eli Cohen (majtas) dhe Nikollaj Millkov

Bullgaria dhe Izraeli do të festojnë 80 vjetorin e shpëtimit të hebrenjve bullgarë

Ministri i Jashtëm Nikollaj Millkov foli në telefon me homologun e tij izraelit, Eli Cohen. Ata kanë diskutuar për marrëdhëniet e partneritetit dypalësh dhe ndërkombëtar. Kanë shqyrtuar gjithahstu mundësitë për thellimin e bashkëpunimit në..

botuar më 23-02-08 10.39.PD
Joe Biden

Analistët dyshojnë në potencialin sulmues rus

Në fjalimin e tij "Për gjendjen e Bashkimit" në Kapitol, presidenti amerikan Joe Biden theksoi se Uashingtoni do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën sipas nevojës, raporton Zëri i Amerikës. "Ne jemi të bashkuar në mbështetje të Ukrainës dhe do të..

botuar më 23-02-08 10.26.PD

Bullgaria po dërgon ekipe të reja shpëtimtarësh dhe mjekësh në Turqi

Një aeroplan transporti ushtarak bullgar "Spartan" ka fluturuar drejt Turqisë me 20 punonjës të Drejtorisë së Përgjithshme "Siguria nga zjarri dhe mbrojtja e popullsisë". Ky është fluturimi i radhës i Forcave Ajrore me ekipet e ndihmës pas..

botuar më 23-02-08 9.03.PD