Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pranimi i Bullgarisë dhe Rumanisë në Shengen do të shqyrtohet në dhjetor

Foto: EPA/BGNES

Gjatë debateve në Parlamentin Evropian në Strasburg, një numër i madh eurodeputetësh kërkuan pranimin e menjëhershëm të Bullgarisë dhe Rumanisë në Shengen, njoftoi korrespondentja jonë Angelina Piskova. Më herët, eurodeputetët bullgarë nga të gjitha grupet politike dolën me një deklaratë në të cilën këmbëngulnin që të hiqet bllokada 11-vjeçare e Këshillit të BE-së për të dyja vendet. Javën e ardhshme, Presidenca Çeke do të organizojë një mision ekspertësh në të dyja vendet për të vlerësuar zbatimin e pjesëve kryesore të legjislacionit të Shengenit. Çështja e pranimit të të dyja vendeve do të diskutohet në Këshillin Evropian në dhjetor.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 2 dhjetorin 2022

Të premten temperaturat minimale do të jenë nga 0 deri në 5°, në Sofje rreth 3°. Gjatë ditës do të mbajë vranësira. Në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore nuk do të ketë reshje, në lindje do të ketë reshje të dobëta shiu. Temperaturat..

botuar më 22-12-01 8.25.MD

"Krishtlindja bullgare" ka 20 vjet që bashkon shoqërinë tonë në mbështetje të kujdesit shëndetësor të fëmijëve

Në një ceremoni institucioni presidencial për validimin e pullës postare dhe filatelike "20 vjet nisma bamirëse Krishtlindjet Bullgare", kreu i shtetit Rumen Radev i ndau certifikatat Korit të Fëmijëve të BNR-së të udhëhequr nga Venecia Karamanova dhe..

botuar më 22-12-01 7.38.MD

Deputetët vendosën që zona elektorale “Jashtë shtetit” mbetet

Rajoni “Jashtë shtetit” ruhet në Kodin Zgjedhor. Këtë e votuan deputetët në lexim të dytë në parlament. Propozimi për formimin e një qendre votimi jashtë vendit me të paktën 100 kërkesa u hodh poshtë, numri i vjetër prej 40 kërkesash mbetet. Nuk u..

rinovuar më 22-12-01 6.38.MD