Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti bëri thirrje për një parlament funksional dhe një qeveri të qëndrueshme

Foto: arkiv

Evropa e bashkuar nuk duhet të jetë indiferente ndaj luftës së Rusisë në Ukrainë. Përshkallëzimi i tij është rreziku më i madh që nga Lufta e Dytë Botërore, tha presidenti Rumen Radev në Maltë, pas takimit të liderëve të grupit “Arajolush”.

Duke komentuar rezultatin e zgjedhjeve parlamentare në Bullgari, presidenti tha se ai nuk mundëson formimin e lehtë të koalicionit, por njerëzit presin dialog, mirëkuptim, arsye dhe gjetje të zgjidhjeve dhe interesave të përbashkëta, sepse Bullgaria ka nevojë për një parlament funksional dhe një qeveri të qëndrueshme.

Radev u bëri thirrje partive të mos kenë frikë të qeverisin në dimër, sepse qeveria e përkohshme krijoi një bazë të qëndrueshme për ta kaluar vendin pa vështirësi këtë periudhë.


Më shumë nga rubrika

Manoll Pejkov

Botuesi Manoll Pejkov mblodhi mbi 100 000 euro ndihmë për Turqinë brenda një dite

Botuesi i Plovdivit, Manoll Pejkov , ka mbledhur 220 mijë leva (112 mijë euro) në më pak se një ditë për të ndihmuar viktimat e tërmetit në Turqi, pas thirrjes në Facebook për dhembshuri për viktimat. Donatorët janë aktualisht mbi 1 500 njerëz,..

botuar më 23-02-07 4.06.MD

Qeveria fillon monitorimin dhe kontrollin e çmimeve

Diferenca ndërmjet çmimeve të produkteve ushqimore që nga prodhuesi, tregtari e gjer tek stenda është deri në 30%. Kjo u bë e qartë në mbledhjen e Këshillit të Ministrave, të iniciuar nga kryeministri Gëllëb Donev, në të cilën u prezantua një..

botuar më 23-02-07 2.53.MD
Ambasada e Turqisë në Sofje

Solidaritet me Turqinë

Ambasada e Turqisë në Sofje hap një libër ngushëllimi për mijëra viktimat pas tërmetit shkatërrues në vend. Përmes Ministrisë së Punëve të Jashtme të Bullgarisë, misioni diplomatik turk njofton se qytetarët dhe organizatat do të mund të shprehin..

botuar më 23-02-07 2.32.MD