Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Termocentrali më i madh me qymyrgur shpalli gatishmëri për protesta

Termocentrali "Marica Lindje 2"
Foto: BGNES

Sindikata e Konfederatës së Sindikatave të Pavarura në Termocentralin “Marica Lindje 2” shpalli gatishmërinë për të protestuar. Ata kërkojnë rikthimin dhe rishikimin e Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë së Bullgarisë, për shkak të rrethanave të forcës madhore. Kryetari i Konfederatës së Sindikatave të Pavarura në Termocentral Dejan Djakov, theksoi se duhet të rishikohen edhe planet për një tranzicion të drejtë për rajonet Stara Zagora, Kjustendill dhe Pernik, të cilat janë ende duke punuar. Ai kujtoi se u kontraktua një reduktim prej 40 për qind të emetimeve të karbonit nga termocentralet me qymyr deri në vitin 2026. Sipas tij, është vetëvrasje mbyllja e termocentraleve me qymyr në një periudhë kaq të shkurtër kohore.

“Marica Lindje 2” është termocentrali më i madh i rinovuar me qymyr në Bullgari.


Më shumë nga rubrika

Eli Cohen (majtas) dhe Nikollaj Millkov

Bullgaria dhe Izraeli do të festojnë 80 vjetorin e shpëtimit të hebrenjve bullgarë

Ministri i Jashtëm Nikollaj Millkov foli në telefon me homologun e tij izraelit, Eli Cohen. Ata kanë diskutuar për marrëdhëniet e partneritetit dypalësh dhe ndërkombëtar. Kanë shqyrtuar gjithahstu mundësitë për thellimin e bashkëpunimit në..

botuar më 23-02-08 10.39.PD
Joe Biden

Analistët dyshojnë në potencialin sulmues rus

Në fjalimin e tij "Për gjendjen e Bashkimit" në Kapitol, presidenti amerikan Joe Biden theksoi se Uashingtoni do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën sipas nevojës, raporton Zëri i Amerikës. "Ne jemi të bashkuar në mbështetje të Ukrainës dhe do të..

botuar më 23-02-08 10.26.PD

Bullgaria po dërgon ekipe të reja shpëtimtarësh dhe mjekësh në Turqi

Një aeroplan transporti ushtarak bullgar "Spartan" ka fluturuar drejt Turqisë me 20 punonjës të Drejtorisë së Përgjithshme "Siguria nga zjarri dhe mbrojtja e popullsisë". Ky është fluturimi i radhës i Forcave Ajrore me ekipet e ndihmës pas..

botuar më 23-02-08 9.03.PD