Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Hapi dyert Muzeu i Spiritualitetit në Shiroka Llëka

Foto: shirokalaka.net

Pas riparimeve dhe restaurimeve të mëdha, u rimëkëmb shkolla në fshatin Shiroka Llëka. Shkolla, e ndërtuar në 1888, rihap dyert e saj, por këtë herë si Muze i Spiritualitetit. Ai paraqet artefakte, dokumente dhe fotografi që lidhen me historinë e Shiroka Llëkas. Vizitorët mund të shohin edhe eksponate unike nga krishterimi i hershëm.

Shkolla “Shën Pantalejmon” është ndërtuar me 22 000 lira, të mbledhura si donacione nga mjeshtrit vendas Kostadin Bozov dhe Vasil Bellogashtev - Kjotata. Ndërtesa ka mure të pjerrëta nga brenda, falë të cilave arrin t'u mbijetojë fatkeqësive natyrore. Në vazhdim të 30 vjetëve, shkolla ishte braktisur, për shkak të rinovimeve që kishin filluar, por u pezulluan gjatë socializmit. Restaurimi i ndërtesës, e cila është në pronësi të Mitropolisë të Plovdivit, kushton mbi 700 000 leva.

Shkolla ndodhet në oborrin e kishës “Fjetja e Hjylindëses Mari”, e cila ka një histori heroike. Është ndërtuar për 38 ditë nga banorët vendas në pranverën e vitit 1834, kur tokat bullgare ishin ende brenda kufijve të Perandorisë Osmane, pas lejes së posaçme të Mahmudit të Parë.

Përpiloi: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

BNR do të promovojë turizmin bullgar

Bullgaria po pret me padurim sezonin e ri veror me plazhe më të pastra. Pritshmëritë janë të arrijmë të paktën 4.6 milionë vizita turistike në verën e vitit 2023. Kjo do të jetë të paktën 5% mbi rezultatin e sezonit në 2019 para koronavirusit, tha..

botuar më 23-05-18 3.29.MD

Tashmë mund të rezervojmë çadrat në plazh përmes një aplikacioni online

Këtë verë, turistët do të mund të marrin informacion dhe të rezervojnë çadra dhe shezlonge në bregdetin bullgar të Detit të Zi në kohë reale. Koncesionarët në plazhet tona detare kanë përgatitur një aplikacion që pritet të jetë funksional përpara..

botuar më 23-05-14 10.10.PD

22 flamuj blu për bregun bullgar të Detit të Zi këtë verë

Gjatë muajve të ngrohtë, një "Flamur Blu" do të fluturojë mbi një numër rekord plazhesh në bregun bullgar të Detit të Zi - gjithsej 22, tha për BTA Stanimir Georgiev, kryetari i lëvizjes "Flamuri Blu" bullgar. Çmimi "Flamuri Blu" është eko-etiketa..

botuar më 23-05-13 10.05.PD