Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Hapi dyert Muzeu i Spiritualitetit në Shiroka Llëka

Foto: shirokalaka.net

Pas riparimeve dhe restaurimeve të mëdha, u rimëkëmb shkolla në fshatin Shiroka Llëka. Shkolla, e ndërtuar në 1888, rihap dyert e saj, por këtë herë si Muze i Spiritualitetit. Ai paraqet artefakte, dokumente dhe fotografi që lidhen me historinë e Shiroka Llëkas. Vizitorët mund të shohin edhe eksponate unike nga krishterimi i hershëm.

Shkolla “Shën Pantalejmon” është ndërtuar me 22 000 lira, të mbledhura si donacione nga mjeshtrit vendas Kostadin Bozov dhe Vasil Bellogashtev - Kjotata. Ndërtesa ka mure të pjerrëta nga brenda, falë të cilave arrin t'u mbijetojë fatkeqësive natyrore. Në vazhdim të 30 vjetëve, shkolla ishte braktisur, për shkak të rinovimeve që kishin filluar, por u pezulluan gjatë socializmit. Restaurimi i ndërtesës, e cila është në pronësi të Mitropolisë të Plovdivit, kushton mbi 700 000 leva.

Shkolla ndodhet në oborrin e kishës “Fjetja e Hjylindëses Mari”, e cila ka një histori heroike. Është ndërtuar për 38 ditë nga banorët vendas në pranverën e vitit 1834, kur tokat bullgare ishin ende brenda kufijve të Perandorisë Osmane, pas lejes së posaçme të Mahmudit të Parë.

Përpiloi: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Një fillim i dobët i sezonit - a ka arsye për shqetësim?

Qershori përfundoi dhe jemi në fillim të korrikut, por pushimoret më të mëdha bregdetare bullgare janë relativisht bosh, pavarësisht parashikimeve se këtë vit na pret një verë e suksesshme. Arsyet janë disa – duke filluar me rimëkëmbjen e vazhdueshme..

botuar më 23-07-04 7.30.PD

Pisha më e vjetër në Evropë është sërish e aksesueshme për adhuruesit e natyrës

Druri më i vjetër halor në Bullgari i mbijetoi një ndërhyrjeje të veçantë "kirurgjikale" dhe tani përsëri mbledh turistë nga e gjithë bota nën hijen e tij. Pisha Bajkusheva ndodhet në Pirin, në afërsi të vendpushimit të skive në Bansko, dhe..

botuar më 23-07-02 1.15.MD

Velingrad feston tre përvjetorë me një program festiv njëmujor

Velingrad feston 75-vjetorin e shpalljes qytet dhe 15-vjetorin që ka marrë zyrtarisht titullin e kryeqytetit SPA të Ballkanit. Përvjetorin e gjysmëshekullit e shënojnë edhe të ashtuquajturat “Festat e kulturës të Velingradit”, njofton Bashkia...

botuar më 23-07-02 11.25.PD