Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tregu bullgar i punës ofron gjithnjë e më pak vende pune

Foto: Pixabay

Ofertat e punës në tregun bullgar janë në rënie. Sipas një analize të platformës më të madhe të punësimit në vendin tonë, në muajin tetor, numri i shpalljeve në vendin tonë është ulur me 7%, krahasuar me shtatorin e këtij viti.

Ofertat e tetorit ranë me 3 000, duke e çuar totalin në pak më shumë se 45 500. Postimet e punës ranë pothuajse në çdo sektor përveç kontabilitetit, auditimit dhe financave.

Nga ana tjetër, në bazë vjetore, numri i reklamave është 5% më i lartë se në tetor 2021. Është marrë parasysh edhe sezonaliteti i tregut të punës dhe punësimi pas muajve të verës. Megjithatë, pritet që rënia e ofertave për punë të vijojë të vërehet edhe në tremujorin e fundit.

Më shumë nga rubrika

OKB-ja pret një ngadalësim të rritjes së ekonomisë bullgare në vitin 2023

Lufta në Ukrainë po e vë në provë ekonominë botërore dhe ekspertët e OKB-së po parashikojnë për vitin 2023 rritjen më të ngadaltë në dekadën e fundit. Për Bullgarinë, rritja parashikohet të ngadalësohet nga 3 për qind e pritur në 2022 në 1.5 për..

botuar më 23-01-26 12.26.MD

Bullgaria rrit pjesëmarrjen e saj në Bankën e Detit të Zi

Parlamenti miratoi një rritje të aksioneve të Bullgarisë në kapitalin e Bankës së Detit të Zi për Tregtinë dhe Zhvillimin. Bordi i Guvernatorëve të Bankës së Detit të Zi miratoi në fillim të vitit 2023 një strategji për të rritur kapitalin deri në..

botuar më 23-01-26 11.59.PD

Një investim francez në prodhimin e cilindrave hap 100 vende pune në Kërxhali

Një investim i ri francez me vlerë 15 milionë leva u përurua me një ceremoni në qytetin Kërxhali (Bullgari Jugore). Ky është zgjerimi i tretë radhazi i fabrikës së kompanisë Serta Bulgaria. Investimi do të hapë 100 vende të reja pune. "Ky..

botuar më 23-01-25 3.17.MD