Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tregu bullgar i punës ofron gjithnjë e më pak vende pune

Foto: Pixabay

Ofertat e punës në tregun bullgar janë në rënie. Sipas një analize të platformës më të madhe të punësimit në vendin tonë, në muajin tetor, numri i shpalljeve në vendin tonë është ulur me 7%, krahasuar me shtatorin e këtij viti.

Ofertat e tetorit ranë me 3 000, duke e çuar totalin në pak më shumë se 45 500. Postimet e punës ranë pothuajse në çdo sektor përveç kontabilitetit, auditimit dhe financave.

Nga ana tjetër, në bazë vjetore, numri i reklamave është 5% më i lartë se në tetor 2021. Është marrë parasysh edhe sezonaliteti i tregut të punës dhe punësimi pas muajve të verës. Megjithatë, pritet që rënia e ofertave për punë të vijojë të vërehet edhe në tremujorin e fundit.

Më shumë nga rubrika

Veza si simbol i inflacionit të lartë

Sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Statistikave, 30 për qind e shitësve në Bullgari janë të bindur se çmimet në vendin tonë do të vazhdojnë të rriten edhe në tre muajt e ardhshëm, edhe pse mallrat si vezët, perimet dhe bulmetrat arritën..

botuar më 23-03-14 7.15.PD

Eurostat: Inflacioni vjetor në Bullgari u rrit mbi 4 herë

Inflacioni vjetor në Bullgari u rrit më shumë se katër herë në vitin 2022 krahasuar me vitin 2021, sipas të dhënave të Eurostat. Për të gjithë BE-në, një indeks rekord i lartë i çmimeve të konsumit u evidentua për vitin e kaluar - 9.2 për qind, që..

botuar më 23-03-10 11.33