Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tregu bullgar i punës ofron gjithnjë e më pak vende pune

Foto: Pixabay

Ofertat e punës në tregun bullgar janë në rënie. Sipas një analize të platformës më të madhe të punësimit në vendin tonë, në muajin tetor, numri i shpalljeve në vendin tonë është ulur me 7%, krahasuar me shtatorin e këtij viti.

Ofertat e tetorit ranë me 3 000, duke e çuar totalin në pak më shumë se 45 500. Postimet e punës ranë pothuajse në çdo sektor përveç kontabilitetit, auditimit dhe financave.

Nga ana tjetër, në bazë vjetore, numri i reklamave është 5% më i lartë se në tetor 2021. Është marrë parasysh edhe sezonaliteti i tregut të punës dhe punësimi pas muajve të verës. Megjithatë, pritet që rënia e ofertave për punë të vijojë të vërehet edhe në tremujorin e fundit.

Më shumë nga rubrika

75 për qind e bullgarëve e kanë të vështirë të plotësojnë nevojat e tyre ditore

Mbi 75 për qind e bullgarëve kanë vështirësi të mbulojnë shpenzimet e tyre ditore, sipas një sondazhi të Institutit Kombëtar të Statistikave. 19 për qind e të anketuarve ia dalin relativisht lehtë situatës dhe vetëm 4 për qind nuk ​​kanë ndonjë..

botuar më 23-03-06 3.27.MD
Javor Geçev

Inflacioni vjetor i ushqimeve është 24.5%

Inflacioni vjetor i produkteve ushqimore në janar ka qenë 24,5%, njoftoi ministri i bujqësisë Javor Geçev në një konferencë për media lidhur me masat për kontrollin e çmimeve të larta të ushqimeve në zinxhirët komercialë. Kulmi ishte në muajin nëntor,..

botuar më 23-03-02 4.09.MD
Godina e Bankës Popullore Bullgare

Norma e interesit të Bankës Popullore Bullgare rritet nga sot në 2.17%

Pasi Banka Qendrore Evropiane rriti me 0.5% normën kryesore të interesit në fillim të shkurtit, një muaj më vonë edhe Banka Popullore Bullgare e rriti atë me 0.35%. Kështu, nga 1 marsi norma kryesore e interesit bëhet 2.17 për qind dhe për herë të..

botuar më 23-03-01 11.38.PD