Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sportistët e shquar bullgarë u dekoruan me Medaljen e Nderit të Presidentit

| rinovuar më 22-11-17 7.31.MD
Foto: BGNES

Më 17 nëntor në Presidencë, kreu i shtetit Rumen Radev dekoroi sportistët e shquar bullgarë me Medaljen e Nderit të Presidentit për shërbime të jashtëzakonshme në zhvillimin e sportit bullgar. U nderuan kampionët olimpik të mundjes Bojan Radev dhe Petër Kirov, kampionja olimpike në qitje Maria Grozdeva, nënkampioni olimpik i gjimnastikës Krasimir Dunev, legjenda e volejbollit Cvetana Bozhurina dhe sekretari i përgjithshëm i Komitetit Olimpik Bullgar Bellço Goranov. Këtë vit, secili prej të nderuarve feston përvjetorin e vet.

Më shumë nga rubrika

Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov përballet me Novak Gjokoviqin në Australian Open

Bullgari Grigor Dimitrov u kualifikua lehtësisht për të nëntën herë në raundin e tretë të Australian Open. Tenisti bullgar i vendosur nën numrin e 27 në skemë mposhti Lasllo Xhere me rezultat 6:3, 6:2, 6:0, në Melburn. Ai vazhdon pa humbur asnjë..

rinovuar më 23-01-19 2.53.MD

Bansko pret fillimin e Kupës Botërore të Snowboardit

Në datat 21 dhe 22 janar, snowboardistët më të mirë do të zbresin në Bansko për të marrë pjesë në Kupën e Botës në Sllallomin Paralel për meshkuj dhe femra. Mes tyre është edhe fituesi i Globit të Madh të Kristaltë për vitin 2016, Radosllav..

botuar më 23-01-18 3.32.MD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov tashmë ka 75 fitore në Grand Slam

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov ka mposhtur rusin Aslan Karatsev në raundin e parë të Australian Open. Dimitrov triumfoi me rezultatin 7-6(3), 7-5, 6-2 dhe tani ka 13 fitore dhe vetëm një humbje në raundin e parë në Melburn. Ndër vite,..

botuar më 23-01-17 11.35.PD