Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sportistët e shquar bullgarë u dekoruan me Medaljen e Nderit të Presidentit

| rinovuar më 22-11-17 7.31.MD
Foto: BGNES

Më 17 nëntor në Presidencë, kreu i shtetit Rumen Radev dekoroi sportistët e shquar bullgarë me Medaljen e Nderit të Presidentit për shërbime të jashtëzakonshme në zhvillimin e sportit bullgar. U nderuan kampionët olimpik të mundjes Bojan Radev dhe Petër Kirov, kampionja olimpike në qitje Maria Grozdeva, nënkampioni olimpik i gjimnastikës Krasimir Dunev, legjenda e volejbollit Cvetana Bozhurina dhe sekretari i përgjithshëm i Komitetit Olimpik Bullgar Bellço Goranov. Këtë vit, secili prej të nderuarve feston përvjetorin e vet.

Më shumë nga rubrika

Lija Karatançeva

Tenistja bullgare Lija Karatançeva u kualifikua në raundin e tretë në Santo Domingo

Në turneun e tenisit në Santo Domingo (Republika Domenikane), me një fond çmimesh prej 25 mijë dollarësh, Lija Karatançeva u kualifikua në raundin e tretë. Tenistja jonë mposhti Hannah Chan (SHBA), e 14-ta në renditje dhe e 313-ta në botë, me..

botuar më 23-02-16 4.19.MD
Grigor Dimitrov

Tenisti më i mirë bullgar u kualifikua për çerekfinalet në Roterdam

Lojtari më i mirë bullgar në historinë e tenisit - Grigor Dimitrov u kualifikua për herë të katërt në çerekfinalen e turneut ATP 500 në Roterdam. Në po këtë turne në vitet 2013, 2017 dhe 2018 ai luajti edhe në finale. Bullgari mposhti..

botuar më 23-02-15 6.38.MD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov mundi Asllan Karacev në start në Roterdam

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov filloi me një fitore bindëse pjesëmarrjen e tij në turneun e mbyllur ATP 500 në Roterdam. Ai mundi me 6:1, 6:3 rusin Asllan Karacev pas vetëm 58 minutash lojë. Tenisti bullgar në fazën e 16-të do të..

botuar më 23-02-13 6.58.MD