Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bjalla bëhet "Qyteti Evropian i Sporteve"

Foto: Facebook@europeancapitalsandcitiesofsport

Qyteti bullgar Bjalla është shpallur Qyteti Evropian i Sporteve në vitin 2023. Qyteti i Detit të Zi do të presë mbi 40 aktivitete - turne futbolli, volejbolli, tenisi dhe basketbolli, gara orientimi, sporte plazhi, not, çiklizëm dhe triatlon, një festival treditor me pilates në të hapur, zumba dhe stërvitje stretching, kampe stërvitore, seminare dhe trajnime.

Ne i bëmë një përshtypje të madhe ekipit të Shoqatës së Kryeqyteteve dhe Qyteteve Evropiane të Sportit me bazën tonë të shkëlqyer sportive dhe programin e pasur sportiv. Shpresat tona janë të justifikojmë titullin”, tha për BNR-Varna Hristina Kelisakieva, një anëtare e ekipit të Bashkisë Bjalla që përgatiti kandidaturën e qytetit.

Objekti më i madh sportiv në Bjalla është kompleksi "Çernomorec", i cili ka një fushë futbolli, fusha ndihmëse për basketboll, volejboll, tenis dhe një zonë të madhe fitnesi në natyrë.

Përpiloi: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Sevda Asenova

Boksierja Sevda Asenova fitoi medaljen e parë të argjendtë për Bullgarinë nga turneu “Stranxha”

Ditën e diel, më 26 shkurt, Medalistja e bronztë e botës dhe kampionia e Evropës në kategorinë deri në 48 kilogramë Sevda Asenova i solli Bullgarisë titullin e parë të edicionit të 74-të të turneut ndërkombëtar të boksit “Stranxha” .  Në..

botuar më 23-02-27 9.35.PD
Julija Stamatova

Tenistja Julija Stamatova u kualifikua për çerekfinalet në Antalija

Bullgarja Julija Stamatova u kualifikua në çerekfinale të turneut të tenisit në Antalija, me një fond çmimi prej 15 mijë dollarësh. Në setin e fundit, bullgarja 29-vjeçare bëri një depërtim vendimtar dhe fitoi ndaj Mavi Josterajh të Austrisë me..

botuar më 23-02-23 12.16.MD
Aleksandër Donski

Aleksandër Donski luajti dy ndeshje të suksesshme në turneun e tenisit në Tunizi

Aleksandër Donski shënoi dy fitore dhe u kualifikua në raundin e dytë në single dhenë çerekfinale në dyshe në turneun e tenisit në Monastir (Tunizi) me një fond shpërblyes prej 25 mijë dollarësh. Ndërkohë, tre bullgarë u kualifikuan në..

botuar më 23-02-22 11.59.PD