Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria fitoi 7 medalje në kampionatin evropian të kikboksit në Antalia

Foto: Facebook/ bgkickboxingandmuaythai

Tre bullgarë u shpallën kampionë të Evropës në kampionatin e kikboksit që mbahet në Antalia. Këta janë Borisllav Radullov, në stilin “Point Fighting” në tatami, kategori - 57 kg, Kirill Iliev, në stilin “Light contact” në tatami, kategori - 57 kg dhe Ognjan Mirçev, stili K1 në ring, kategori - 63,5 kg.

Në ditën e parafundit të garës, garuesit tanë kombëtarë Ali Yuzeir, në stilin K1 në ring, kategori - 75 kg, Hristo Kalaixhiev, në stilin “Low Kick” në ring, kategori - 86 kg, Mario Arzhanov, në stilin “Full Contact” në ring, kategori - 54 kg dhe Kristina Nikollova, në stilin “Kicklight contact” në tatami, kategori - 50 kg fitouan katër medalje argjendi.

Konfederata Bullgare e Kikboksit dhe Muay Thai-s ngriti një kontestim për shkak të numërimit të gabuar nga arbitrat e disa goditjeve nga Kristina Nikollova dhe dhënies së fitores rivales së saj Duigu Turanot nga Turqia.

Kristina Nikollova do të kthehet nga Antalia me një koleksion prej një medalje argjendi dhe dy bronzi të fituara në stilet e tjera.


Më shumë nga rubrika

Grigor Dimitrov

Tenisti më i mirë bullgar u kualifikua për çerekfinalet në Roterdam

Lojtari më i mirë bullgar në historinë e tenisit - Grigor Dimitrov u kualifikua për herë të katërt në çerekfinalen e turneut ATP 500 në Roterdam. Në po këtë turne në vitet 2013, 2017 dhe 2018 ai luajti edhe në finale. Bullgari mposhti..

botuar më 23-02-15 6.38.MD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov mundi Asllan Karacev në start në Roterdam

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov filloi me një fitore bindëse pjesëmarrjen e tij në turneun e mbyllur ATP 500 në Roterdam. Ai mundi me 6:1, 6:3 rusin Asllan Karacev pas vetëm 58 minutash lojë. Tenisti bullgar në fazën e 16-të do të..

botuar më 23-02-13 6.58.MD
Ekaterina Dafovska

Ari Olimpik Dimëror i Bullgarisë u bë një çerek shekulli

Sot shënohet 25 vjetori i arritjes më të madhe të Bullgarisë në Lojërat Olimpike Dimërore. E vetmja medalje e artë olimpike për Bullgarinë nga Lojërat Olimpike Dimërore u fitua nga Ekaterina Dafovska në biatlon në vitin 1998 në Nagano të Japonisë...

botuar më 23-02-09 2.57.MD