Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 24 nëntorin

Po vjen një rënie e temperaturave

Foto: BGNES

Paraditen e së enjtes do të ketë mjegull dhe vranësira të ulëta përgjatë Danubit, mbi Bullgarinë Lindore dhe Detin e Zi. Temperaturat minimale do të jenë nga 5 deri në 11°, në Sofje – 6°. Pas drekës temperaturat do të zbresin nga 3 deri në 8°, në kryeqytet deri në 3°.

Temperaturat maksimale në Detin e Zi do të jenë 14-16 gradë, afër temperaturës së ujit të detit. Eksitimi i detit do të jetë deri në 3 ballë.

Mbi malet do të bjerë borë, në masivët perëndimor mbi 1200 m mbi nivelin e detit, ndërsa në zonat më të ulëta do të bjerë shi. Temperatura maksimale në lartësinë 1200 m do të jetë 4°, në 2000 m rreth 0°.

Të premten moti do të vazhdojë të jetë më i ftohtë. Dëborë e lehtë do të bjerë në zonat e larta luginore në Bullgarinë Jugperëndimore dhe në Paraballkan.

Më shumë nga rubrika

1/3 e furnizimit bullgar me gaz do të bëhet përmes Aleksandrupolisit

Pritet që nga viti 2024 të shkarkohen 10 cisterna me gaz të lëngshëm me gjithsej 1 miliard metër kub, të cilat do të drejtohen në Bullgari, tha ministri në detyrë i energjetikës Rosen Hristov. Së bashku me drejtorin ekzekutiv të “Bullgatransgaz”,..

botuar më 23-03-24 2.58.MD

Parashikojnë një pjesëmarrje rekord të ulët të votuesve

7 formacione hyjnë në parlamentin e ri, sipas një sondazhi të “Mediana” për qëndrimet e votuesve te data 23 mars. GERB-SDS mbledh 24.7 për qind mbështetje nga ata që thanë se do të votonin. “Po e vazhdojmë ndryshimin – Bullgaria Demokratike” është me..

botuar më 23-03-24 12.23.MD
Naum Kajçev

Shkupi shfrytëzon historinë për të shkelur të drejtat e bullgarëve maqedonas

Është i dukshëm një përshkallëzim i qëndrimit në Shkup ndaj Bullgarisë. Ka një përkeqësim të mjedisit për bullgarët në Maqedoninë e Veriut, tha për BNT Prof. Naum Kajçev. Recidivat nuk flasin mirë për reformat evropiane dhe ndryshimet që duhet të..

botuar më 23-03-24 11.55.PD