Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ursula von der Leyen konfirmoi mbështetjen e KE-së për pranimin e Bullgarisë në Shengen

Foto: BGNES, arkiv

Presidenti Rumen Radev në një bisedë telefonike me Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen shprehu pritshmërinë e Bullgarisë që rezultatet e arritura nga vendi ynë të njihen nga të gjithë partnerët evropianë dhe se vendi ynë do t’i bashkohet zonës Shengen sa më shpejt të jetë e mundur. “Konektiviteti është me rëndësi thelbësore në kushtet e krizës dhe zinxhirët e furnizimit të ndërprerë ose të penguar rëndë... dhe ai duhet të jetë një përparësi”, theksoi presidenti. Kryetari i KE shprehu mbështetjen për anëtarësimin e Bullgarisë në Shengen dhe vuri në dukje rezultatet e arritura nga vendi ynë në mbrojtjen e kufijve të BE-së pavarësisht presionit të fortë të fluksit të migrantëve.

Më shumë nga rubrika

Alarme për bomba në dhjetëra shkolla të vendit

Drejtorët e 16 shkollave në Sofje dhe dhjetëra shkollave në Burgas dhe Varna me email morën alarme për mjete shpërthyese të vendosura. Në disa prej shkollave mësimi u ndërpre dhe policia kontrolloi ndërtesat. Asgjë shqetësuese nuk u gjet deri më tani...

botuar më 23-03-27 3.14.MD
Pllamen Dimitrov

Sindikatat kërkojnë rritje 10% të pagave në buxhet

Sindikata më e madhe në vend, Konfederata e Sindikatave të Pavarura (KNSB), kërkon një rritje prej 10% të të ardhurave buxhetore nga 1 korriku 2023, për të kompensuar inflacionin e parashikuar. Kryetari i sindikatës, Pllamen Dimitrov,..

botuar më 23-03-27 2.23.MD
Georgi Sëbev

Korridoret e solidaritetit janë shndërruar në kanale për importe pa taksa në BE

Bullgaria solidarizohet me Ukrainën dhe prodhuesit ukrainas. Së bashku me BE-në, ajo mbështeti korridoret e solidaritetit si një mjet për të ndihmuar në luftimin e urisë në botë. Por këto korridore janë një kanal për importe të paprecedentë pa taksa..

botuar më 23-03-27 12.58.MD