Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ursula von der Leyen konfirmoi mbështetjen e KE-së për pranimin e Bullgarisë në Shengen

Foto: BGNES, arkiv

Presidenti Rumen Radev në një bisedë telefonike me Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen shprehu pritshmërinë e Bullgarisë që rezultatet e arritura nga vendi ynë të njihen nga të gjithë partnerët evropianë dhe se vendi ynë do t’i bashkohet zonës Shengen sa më shpejt të jetë e mundur. “Konektiviteti është me rëndësi thelbësore në kushtet e krizës dhe zinxhirët e furnizimit të ndërprerë ose të penguar rëndë... dhe ai duhet të jetë një përparësi”, theksoi presidenti. Kryetari i KE shprehu mbështetjen për anëtarësimin e Bullgarisë në Shengen dhe vuri në dukje rezultatet e arritura nga vendi ynë në mbrojtjen e kufijve të BE-së pavarësisht presionit të fortë të fluksit të migrantëve.

Më shumë nga rubrika

Ivan Demerxhiev

Do të hartohet një procedurë për t’iu përgjigjur kërcënimeve me bombë

Një grup punues ndërinstitucional do të përgatisë një procedurë për t’iu përgjigjur një kërcënimi me bombë ndaj objekteve të infrastrukturës kritike deri më 31 mars, njoftoi ministri i brendshëm Ivan Demerxhiev. Grupi përfshin 36 përfaqësues të të..

botuar më 23-03-29 11.56.PD
Gëllëb Donev

Kryeministri në detyrë bëri thirrje të votohet në zgjedhjet parlamentare

Qeveria e përkohshme bëri përpjekje të mëdha për të siguruar që zgjedhjet e ardhshme të jenë të lira, të drejta dhe të organizuara mirë, pavarësisht paqartësive dhe dobësive të ndryshimeve në ligjin zgjedhor që u votuan shpejt nga parlamenti i fundit...

botuar më 23-03-29 11.46.PD
Vollodimir Zelenski

Presidenti ukrainas kërkon kontakt me Kinën

Presidenti ukrainas Vol l odimir Zelenski i drejtoi një ftesë presidentit kinez Si Czinpin për të vizituar vendin e tij. “Ne jemi gati të takohemi me të”, i tha Zelensky AR, duke veçuar presidentin kinez si një nga liderët botërorë më domethënës..

botuar më 23-03-29 10.32.PD