Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sulmet më të shumta kibernetike ndaj Bullgarisë vijnë nga Rusia

Foto: pixabay

Numri i krimeve kibernetike po rritet. "Shumica e sulmeve kibernetike kundër vendit tonë vijnë nga territori i Rusisë. Ne kemi dyshime se në Rusi janë krijuar njësi speciale për sulme të tilla, por ende nuk e dimë nëse ato janë në nivel shtetëror, ose bëhet fjalë për grupe të strukturuara hakerësh”.

Këtë e ka bërë të ditur zëvendësprokurori i përgjithshëm dhe drejtori i Shërbimit Hetimor Kombëtar Borisllav Sarafov, i cili mori pjesë në një konferencë mes Bullgarisë dhe Prokurorisë Mbretërore të Britanisë së Madhe me temë “Siguria kibernetike”. Ai theksoi se në botën virtuale ka më shumë gjurmë krimesh sesa në atë reale, përderisa e dimë se si t’i kërkojmë. Sipas Sarafovit, Bullgaria e përballon lehtësisht këtë detyrë, pasi ka softuerin dhe harduerin e nevojshëm, falë SHBA-së dhe Britanisë së Madhe, raportoi BNT.

Më shumë nga rubrika

Rumen Radev

Rumen Radev: Rasti me Hristijan Pendikov është një krim urrejtjeje

Është jashtëzakonisht e rëndësishme që autoritetet e Maqedonisë së Veriut këtë herë të deklarojnë qartë se rasti me Hristijan Pendikov nuk është një skandal i brendshëm, por një krim urrejtjeje për shkak të një politike dhjetëvjeçare të rrënjosjes..

botuar më 23-01-27 7.10.MD
Gëllëb Donev dhe Dimitër Kovaçevski

Sofja dhe Shkupi me aksione të përbashkëta kundër incidenteve gjatë shënimit të përvjetorit të revolucionarit bullgar Goce Dellçev

Në një bisedë telefonike kryeministri në detyrë  Gëllëb Donev diskutoi me kolegun e tij maqedonas Dimitër Kovaçevski për nevojën e festimit paqësor dhe pa probleme të 151 vjetorit të lindjes së revolucionarit bullgar Goce Dellçev më 4 shkurt...

botuar më 23-01-27 6.14.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat do të jenë pothuajse pa ndryshim. Ato minimale do të jenë nga minus 3° deri në 2°, në Sofje - 2°, maksimumi do të jetë nga 0 deri në 5°, në kryeqytet - 2°. Në veri të Bullgarisë do të bjerë borë, në verilindje sasitë do të..

botuar më 23-01-27 6.05.MD