Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sipas presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, “Ballkani i Hapur” po pengon rrugën evropiane të rajonit

Foto: BGNES

Përderisa Serbia e kërcënon hapur Kosovën me luftë, kërcënon haptazi vendet e tjera të rajonit – Bosnjë-Hercegovinën dhe Malin e Zi – nuk ka mundësi që një iniciativë të udhëhiqet nga një vend si Serbia.Kështu u përgjigj presidentja e Kosovës Vjosa Osmani në Sofje e pyetur nëse projekti “Ballkani i Hapur” është një përpjekje e Beogradit për të rikthyer dominimin serb në rajon në dëm të Evropës.

Sipas Osmanit, gjërat mund të ishin ndryshe nëse Serbia do ta kishte njohur Kosovën. “Sikur Serbia t’i kishte njohur vlerat e Bashkimit Evropian – lirinë, demokracinë, respektimin e të drejtave të njeriut, por realiteti është larg kësaj”, tha presidentja e Kosovës.

Më shumë nga rubrika

Ambasadorja Herro Mustafa

Ambasadorja amerikane Herro Mustafa u bëri thirrje bullgarëve të mos heqin dorë nga demokracia

Bullgaria është një aleat absolutisht i besueshëm në NATO. Jam krenare që jemi bashkë në këtë bashkim, tha për bTV ambasadorja amerikane Herro Mustafa, mandati i së cilës në Sofje po përfundon. “Në Bullgari ka pasur shumë surpriza politike..

botuar më 23-01-23 9.56.PD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Fillon ndërtimi i një termocentrali të fuqishëm me gaz në Aleksandrupolis Kryeministri grek Kiriakos Micotakis prezantoi programin e qeverisë për zhvillimin e Maqedonisë Lindore dhe Trakisë deri në vitin 2030. Plani përfshin më shumë se..

botuar më 23-01-20 3.48.MD

Sulmuan dhe rrahën sekretarin e klubit kulturor bullgar në Ohër

Sekretari i klubit kulturor bullgar “Mbreti Boris III”   në Ohër është rrahur mbrëmë dhe me nofullën e thyer është dërguar në spital, informoi Agjencia Telegrafike Bullgare (BTA). Është konstatuar se kanë qenë tre sulmues dhe janë identifikuar...

botuar më 23-01-20 11.08.PD