Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sipas presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, “Ballkani i Hapur” po pengon rrugën evropiane të rajonit

Foto: BGNES

Përderisa Serbia e kërcënon hapur Kosovën me luftë, kërcënon haptazi vendet e tjera të rajonit – Bosnjë-Hercegovinën dhe Malin e Zi – nuk ka mundësi që një iniciativë të udhëhiqet nga një vend si Serbia.Kështu u përgjigj presidentja e Kosovës Vjosa Osmani në Sofje e pyetur nëse projekti “Ballkani i Hapur” është një përpjekje e Beogradit për të rikthyer dominimin serb në rajon në dëm të Evropës.

Sipas Osmanit, gjërat mund të ishin ndryshe nëse Serbia do ta kishte njohur Kosovën. “Sikur Serbia t’i kishte njohur vlerat e Bashkimit Evropian – lirinë, demokracinë, respektimin e të drejtave të njeriut, por realiteti është larg kësaj”, tha presidentja e Kosovës.

Më shumë nga rubrika

Radko Vllajkov: Bullgaria zë një vend të denjë në synimet e ardhshme të Rumanisë

Deklarata e partneritetit strategjik midis Bullgarisë dhe Rumanisë e datës 15 mars 2023 "në njëfarë mënyre kapërcen prapambetjen e shkaktuar nga e kaluara dhe na çon drejt zhvillimit të potencialit në fusha të ndryshme" midis dy vendeve. Kështu..

botuar më 23-05-04 7.15.PD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Një grup pune po përgatit ndryshime në kushtetutën e Maqedonisë së Veriut Më 26 prill u themelua grupi i punës për ndryshime në kushtetutën e Maqedonisë së Veriut. Ai do të përgatisë propozimin për përfshirjen e bullgarëve në kushtetutë..

botuar më 23-04-28 3.18.MD

Diplomati i parë i Shkupit numëroi 3500 bullgarë në Maqedoninë e Veriut

Në Maqedoninë e Veriut ka 3500 bullgarë, tha ministri i jashtëm maqedonas Bujar Osmani në Komisionin për Punë të Jashtme të Parlamentit Evropian. Shifra u kundërshtua nga eurodeputetët bullgarë. Ata ngritën çështjen e keqtrajtimit të bullgarëve..

botuar më 23-04-26 3.10.MD