Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sipas presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, “Ballkani i Hapur” po pengon rrugën evropiane të rajonit

Foto: BGNES

Përderisa Serbia e kërcënon hapur Kosovën me luftë, kërcënon haptazi vendet e tjera të rajonit – Bosnjë-Hercegovinën dhe Malin e Zi – nuk ka mundësi që një iniciativë të udhëhiqet nga një vend si Serbia.Kështu u përgjigj presidentja e Kosovës Vjosa Osmani në Sofje e pyetur nëse projekti “Ballkani i Hapur” është një përpjekje e Beogradit për të rikthyer dominimin serb në rajon në dëm të Evropës.

Sipas Osmanit, gjërat mund të ishin ndryshe nëse Serbia do ta kishte njohur Kosovën. “Sikur Serbia t’i kishte njohur vlerat e Bashkimit Evropian – lirinë, demokracinë, respektimin e të drejtave të njeriut, por realiteti është larg kësaj”, tha presidentja e Kosovës.

Më shumë nga rubrika

Bullgarët duan të marrin pjesë në ndryshimet kushtetuese në Maqedoninë e Veriut

Me një letër drejtuar qeverisë në Shkup, 12 shoqata bullgare në Maqedoninë e Veriut kërkuan të përfshihen në grupin e punës për ndryshime kushtetuese. Ata e mirëpresin krijimin e grupit si një hap drejt zgjidhjes së çështjes së përfshirjes së..

botuar më 23-04-25 7.29.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Rumania kërkon mbështetje për Ukrainën në Amerikën e Jugut Për herë të parë në 23 vjet, një kryetar shteti rumun vizitoi Brazilin. Qëllimi kryesor i vizitës së Kllaus Johanis dhe takimit të tij me presidentin brazilian Luis Llulla da..

botuar më 23-04-21 12.23.MD

Bullgarët maqedonas duan të marrin pjesë në ndryshimet në kushtetutë

Shoqata e Qendrës Kulturore “Ivan Mihajllov” në Manastir  i dërgoi një letër të hapur presidentit të Maqedonisë së Veriut. Anëtarët e shoqatës, e cila u fshi nga autoritetet, insistojnë që të marrin pjesë në hartimin e propozimit për ndryshimin e..

botuar më 23-04-12 11.53.PD