Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

WWF feston ditëlindjen e skuadrës së saj të arinjve me një festë bamirësie

Foto: wwf.bg

Organizata ekologjike WWF do të festojë ditëlindjen e dytë të Skuadrës së saj të Shpëtimit të Ariut me një festë bamirësie me një kauzë. Të gjithë dashamirët e kafshëve janë të ftuar në klubin kryeqytetas "Terminal 1" të "Bëhu me lesh" - një kombinim i komedisë stand-up, muzikës live dhe një kuizi me pyetje argëtuese që kanë të bëjnë me jetën e egër.

Fondet nga eventi do t'i dhurohen WWF për të mbështetur punën e saj në terren për të mbrojtur shtëpinë e kafshëve të egra në vendin tonë.

Në vitin 2020, organizata krijoi një skuadër për t'iu përgjigjur raporteve të të ashtuquajturave “arinjtë problematikë” dhe për të parandaluar "konfliktet" midis kafshëve dhe njerëzve në zonat e rrezikuara të Rodopeve, Rillës, Pirinit dhe Stara Pllaninas Qendrore.


Më shumë nga rubrika

Monumenti i Lirisë në majën Shipka

E kremtojmë 3 marsin me festime në mbarë Bullgarinë

Më 3 mars e gjithë Bullgaria kremton festën e saj kombëtare - 145 vjetorin e Çlirimit të Bullgarisë nga zgjedha osmane. 3 marsi – Dita e Çlirimit Prej orës 11:00, presidenti Rumen Radev dhe nënpresidentja Ilijana Jotova do të marrin..

botuar më 23-03-03 10.43.PD
Willis Tower në Çikago

Vendet ikonike në Amerikë shkëlqejnë me trengjyrëshin bullgar

Vendet emblematike në Amerikën Veriore dhe Jugore do të ndriçohen me ngjyrat e flamurit bullgar - të bardhë, jeshile dhe të kuqe, për nder të festës kombëtare të Bullgarisë - 3 marsit, Çlirimit nga zgjedha osmane. Midis tyre janë antenat e..

botuar më 23-03-03 5.10.PD

Chat GPT dhe fillimi i revolucionit teknologjik - ku jemi ne?

Viti 2023 do të mbahet mend si një vit i rëndësishëm për zhvillimin e inteligjencës artificiale (IA). Ekspertët parashikojnë se chatbot-i i ri falas i OpenAI-t po përhapet si flakët e zjarrit në ueb dhe do të transformojë plotësisht jetën tonë në të..

botuar më 23-03-02 7.15.PD