Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

WWF feston ditëlindjen e skuadrës së saj të arinjve me një festë bamirësie

Foto: wwf.bg

Organizata ekologjike WWF do të festojë ditëlindjen e dytë të Skuadrës së saj të Shpëtimit të Ariut me një festë bamirësie me një kauzë. Të gjithë dashamirët e kafshëve janë të ftuar në klubin kryeqytetas "Terminal 1" të "Bëhu me lesh" - një kombinim i komedisë stand-up, muzikës live dhe një kuizi me pyetje argëtuese që kanë të bëjnë me jetën e egër.

Fondet nga eventi do t'i dhurohen WWF për të mbështetur punën e saj në terren për të mbrojtur shtëpinë e kafshëve të egra në vendin tonë.

Në vitin 2020, organizata krijoi një skuadër për t'iu përgjigjur raporteve të të ashtuquajturave “arinjtë problematikë” dhe për të parandaluar "konfliktet" midis kafshëve dhe njerëzve në zonat e rrezikuara të Rodopeve, Rillës, Pirinit dhe Stara Pllaninas Qendrore.


Më shumë nga rubrika

Bullgarët janë skeptikë për të tashmen

Shoqëria jonë shikon me skepticizëm gjendjen politike dhe ekonomike të Bullgarisë. Sipas një sondazhi global të bërë për 75-vjetorin e Asociacionit Botëror “Gallup International”, që mbulon rreth dy të tretat e popullsisë së botës, bullgarët e..

botuar më 23-05-09 5.23.MD
Organizata për Insult dhe Afazia

¼ e bullgarëve janë në rrezik për goditje në tru

Organizata Evropiane e  Insultit ESO shënon 9 majin si Dita Evropiane e Ndërgjegjësimit për Goditjen në Tru. Kjo datë shënon përvjetorin e miratimit të Planit Evropian për Insultin Cerbral me horizont deri në vitin 2030. Bullgaria kryeson në..

botuar më 23-05-09 3.37.MD

Fati i Monumentit të Ushtrisë Sovjetike ndau përsëri qytetarët e kryeqytetit më 9 maj

Pjesëmarrësit në të ashtuquajturin procesion të "Regjimentit të Pavdekshëm" e mbajtën aksionin e tyre pavarësisht ndalimit të kryetares së Bashkisë së Sofjes Jordanka Fandëkova. Ngjarja shënon fitoren mbi fashizmin. Nën masa jashtëzakonisht të..

botuar më 23-05-09 1.26.MD